Production of microalloyed steels at Çemtaş steel plant
Mikro alaşımlı çeliklerin Çemtaş Çelik Fabrikasında üretimi
  1. Tez No: 90716
  2. Yazar: AYHAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
oz MİKRO ALAŞIMLI ÇELİKLERİN ÇEMTAŞ ÇELİK FABRİKASINDA ÜRETİMİ Uçar, Ayhan Yüksek Lisans, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Naci Sevinç Aralık 1999, 58 sayfa Bu çalışma vanadyumun 27MnSi5 kalite çeliğin mekanik özellikleri üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Çemtaş Çelik Fabrikası tesislerinde üretim boyutlu on adet deneysel 27MnSi5 kalite çelik üretimi gerçekleştirilmiştir. Deneysel dökümlerde alüminyum ve vanadyum kompozisyon değişikleri olarak kullanılmıştır. Bu dökümlerden elde edilen haddelenmiş çubukların mukavemet, tokluk, sertlik ve ferrit tane boyutları belirlenmiştir. Sonuçlar vanadyumun 27MnSi5 kalite çeliğin mukavemet ve sertliğini artırdığını ve ferrit tane boyutunu küçülttüğünü göstermektedir. %0.02-%0.03 aralığında alüminyumun artmasının vanadyumun 27MnSi5 kalite çeliğin mekanik özellikleri üzerine olan etkisini azalttığı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Mikroalaşımlı çelikler, vanadyum iv. YteEKÖĞRfTİM KUMULU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION OF MICROALLOYED STEELS AT ÇEMTAŞ STEEL PLANT Uçar, Ayhan MS., Department of Metallurgical and Materials Engineering Supervisor : Prof. Dr. Naci Sevinç December 1999, 58 pages This study has been undertaken with the objective of determining the effect of vanadium on the mechanical properties of 27MnSi5 grade steel. With this objective ten experimental heats of 27MnSi5 grade steel were produced in full scale production units of the Çemtaş Steel Plant. Aluminium and vanadium contents of the heats were employed as compositional variables. Tensile strength, impact toughness, hardness, and ferrite grain sizes of the as rolled bars were determined. The results indicate that vanadium increases the tensile strength and hardness and decreases the ferrite grain size of 27MnSi5 grade steel. Increase in aluminium in the 0.02%-0.03% range has been found to decrease the effect of vanadium on the mechanical properties of 27MnSi5 grade steel. Key Words : Microalloyed Steels, Vanadium m