Toplu taşımada kullanılan elektrikli otobüslerin yüklü ve yüksüz ağırlıklı sürüş koşullarında batarya paketinin fiziksel verilerinin karşılaştırılması
Comparison of battery pack physical data of electric buses used in public transportation under loaded and unloaded weighted driving conditions
  1. Tez No: 907159
  2. Yazar: MUHAMMET SEFA ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SEVİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada 12 metre bir bataryalı elektrikli şehir içi toplu taşıma otobüsüne ait batarya sıcaklığı, bataryadan çekilen akımlar, bataryadan çekilen güçler, batarya şarj durumu (SOC) gibi batarya verileri aracın yolcu doluluğu baz alınarak karşılaştırılmıştır. Bu teze konu olan çalışma aracın optimum çalışma koşulları ile en zorlayıcı çalışma koşullarını karşılaştırmaktadır ve batarya ısıl yönetim sisteminin performansı değerlendirmektedir. Verilerin karşılaştırılması için iki farklı test senaryosu hazırlanmış ve araç test rotasında sürülerken CAN Bus hattından veri toplanmıştır. Toplanan veriler sinyal işleme yöntemleri ile analiz edilmiştir. Yüklü senaryoda bataryalardan harcanan enerji ortalama olarak, yolcu yüksüz senaryodan %45 daha fazla olduğu saptanmıştır. Analizlerden elde edilen sayısal sonuçlar, çalışma öncesindeki öngörüleri karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, battery data such as battery temperature, currents drawn from the battery, powers drawn from the battery, battery state of charge (SOC) of a 12 meter battery electric urban public transport bus are compared based on the passenger occupancy of the vehicle. The study in this thesis compares the optimum operating conditions of the vehicle with the most challenging operating conditions and evaluates the performance of the battery thermal management system. To compare the data, two different test scenarios were prepared and data was collected from the CAN Bus line while the vehicle was driven on the test route. The collected data was analyzed with signal processing methods. On average, the consumed energy from the batteries in the loaded scenario was found to be 45% higher than the passenger unloaded scenario. The numerical results obtained from the analysis meet the predictions made prior to the study.