Kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezine başvuran kadınların sağlık anksiyete düzeyi ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between health anxiety levels and health literacy among women applying to the cancer early diagnosis, screening and training center
  1. Tez No: 907171
  2. Yazar: YONCA GÜLER AĞKADER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET BOYBAY KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Public Health, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezine başvuran kadınların sağlık anksiyete düzeyleri ile sağlık okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı bir araştırmadır. Kahramanmaraş Pazarcık İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezine, 01 Aralık 2022 – 28 Şubat 2023 tarihleri arasında başvuran 30-65 yaş aralığında olan 296 kadınla yürütülmüştür. Örneklem seçiminde gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplanmasında, literatür taranarak hazırlanmış Kişisel Bilgi Formu, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği ve Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Analizin ilk aşaması olan normallik testi uygulanmış ve basıklık-çarpıklık değerleri kontrol edilmiş, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ANOVA, bağımsız değişkenler için T testi, korelasyon testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the health anxiety levels and health literacy of women applying to a cancer early detection, screening and training center. The research is a cross-sectional type descriptive research. It was conducted with 296 women between the ages of 30-65 who applied to the Cancer early detection, screening and training center affiliated with Kahramanmaraş Pazarcık District Health Directorate between 01 December 2022 and 28 February 2023. Random sampling method was used in sample selection. Personal Information Form, Health Anxiety Scale and Health Literacy Scale, prepared by scanning the literature, were used to collect data. SPSS package program was used to evaluate the data obtained. The normality test, which is the first stage of the analysis, was applied and kurtosis-skewness values were checked, number, percentage, mean, standard deviation, ANOVA, T test for independent variables, and correlation tests were applied.