Optik koherens tomografi anjiyografi ile peripapiller dansiteve foveal avasküler zon parametrelerinin unilateral vebilateral eksfoliasyon sendromunda karşılaştırılması
Comparison of peripapillary density and foveal avascular zone parameters in unilateral and bilateral exfoliation syndrome using optical coherence tomography angiography
  1. Tez No: 907170
  2. Yazar: ARZU KARAKİRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Unilateral psödoeksfoliasyon tanılı hastaların psödoeksfoliasyon saptanan gözleri ve saptanmayan gözleri ile bilateral psödoeksfoliasyon saptanan hastaların gözlerinin yüzeyel ve derin retinal kapiller pleksus vasküler dansitesi, optik disk damar dansitesi ve foveal avasküler zon ölçümlerini birbirleriyle ve kontrol grubu ile karşılaştırmak ve ayrıca klinik olarak unilateral ve bilateral psödoeksfoliasyon saptanan gözlerde vasküler düzeyde farklılık olup olmadığını değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı genel polikliniği ve glokom birimine Kasım 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında muayene için başvuran unilateral psödoeksfoliasyon saptanan 39 hastanın 77 gözü ile bilateral psödoeksfoliasyon saptanan 27 hastanın 54 gözü çalışmaya dâhil edildi. Kontrol grubu olarak sağlıklı 25 gönüllünün 50 gözü incelemeye alındı. Tüm hastaların ayrıntılı oftalmolojik muayenesi yapıldı. OKT-A görüntülemeleri OCT Topcon ImageNet 6 (DRI OCT Triton, Topcon Corporation, Japonya) cihazı ile elde edildi. Sinyal kalitesi 6/10 ve üzeri olan görüntüler çalışmaya dahil edildi. Maküla ve optik disk dansite ölçümleri 6x6 mm'lik alanda yapıldı. Foveal avasküler zon ölçümleri 6x6 mm'lik alanda yüzeyel kapiller pleksus düzeyinde manuel olarak yapıldı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p0,05) Hem unilateral hem bilateral psödoeksfoliasyon grubunda maküla yüzeyel ve derin retinal kapiller pleksus vasküler dansite ölçümleri nazal kadran hariç tüm kadranlarda kontrol grubuna göre anlamlı azalmıştı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To compare the superficial and deep retinal capillary plexus vascular density, optic disc vascular density, and foveal avascular zone measurements between eyes with and without pseudoexfoliation in patients diagnosed with unilateral pseudoexfoliation, and eyes of pat,ents with bilateral pseudoexfoliation with each other and with a control group. Additionally, to evaluate if there are any vascular differences in clinically unilateral and bilateral pseudoexfoliation eyes. MATERIALS AND METHODS: The study included 77 eyes of 39 patients with unilateral pseudoexfoliation and 54 eyes of 27 patients with bilateral pseudoexfoliation, who were examined at the general clinic and glaucoma unit of the Istanbul Medical Faculty, Department of Ophthalmology between November 2023 and January 2024. The control group consisted of 50 eyes of 25 healthy volunteers. Detailed ophthalmological examinations were performed on all patients. OCT-A imaging was obtained using the OCT Topcon ImageNet 6 (DRI OCT Triton, Topcon Corporation, Japan) device. Images with a signal quality of 6/10 and above were included in the study. Macula and optic disc density measurements were performed in a 6x6 mm area. Foveal avascular zone measurements were manually performed at the superficial capillary plexus level in a 6x6 mm area. Results were evaluated with a 95% confidence interval, and significance was considered at p0.05).