Hodgkin lenfoma tanılı hastalarda HALP (hemoglobin, albumin, lenfosit, platelet sayısı) skorunun prognoz üzerine etkisi konulu retrospektif çalışma
The impact of HALP (hemoglobin, albumin, lymphocyte, platelet count) score on prognosis in patients diagnosed with hodgkin lymphoma
- Tez No: 907212
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ALACACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Sistemik enflamasyon ve nutrisyon durumu kanser prognozunu belirlemede önemli bir yere sahiptir. HALP skoru hemoglobin, albumin, lenfosit sayısı ve platelet sayısı değerleri kullanılarak hesaplanan bir nutrisyon ve enflamasyon belirteci olup son yıllarda pek çok solid organ tümörlerinde ve diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) ve multipl miyelom (MM) gibi hematolojik malignitelerde prognostik değeri gösterilmiştir. Bu çalışmada HALP skorunun Hodgkin Lenfoma (HL) prognozu üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01/11/2012-01/11/2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalında Hodgkin Lenfoma tanısı ile takipli 202 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. HALP skoru tanı anındaki hemoglobin, albumin, lenfosit, platelet sayısı değerleri kullanılarak hesaplanmıştır. HALP skorunun genel sağ kalım (OS), relaps/refrakter hastalığı ön görmedeki ve bir sonraki tedaviye kadar geçen süre (TTNT) üzerine etkisi ve Uluslararası Prognostik Skor (IPS), GHSG (German Hodgkin Study Group) ve EORTC (European Organisation for Research and Treatment of Cancer) Hodgkin lenfoma prognoz kriterleri, NLR (nötrofil-lenfosit oranı), PLR (platelet-lenfosit oranı) ile ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: Medyan tanı yaşı 36, E/K oranı 1.14 olarak bulunmuştur. En sık görülen alt tip nodüler sklerozan klasik hodgkin lenfomadır. Tanı anında olguların sadece % 6.4'ü evre I olup, sıklıkla ileri evrede prezente olmuşlardır (%51). Ortalama OS değeri 134,2±3,8 ay, ortalama TTNT değeri 10±1,6 ay saptanmıştır. Olguların %22.3'ü relaps/refrakterdir. Medyan izlem süresi sonunda olguların %12.9'u kaybedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Systemic inflammation and nutritional status have an important place in determining cancer prognosis. HALP score is a nutritional and inflammation marker calculated using hemoglobin, albumin, lymphocyte count and platelet count values. In recent years, its prognostic value has been shown in many solid organ tumors and hematological malignancies such as diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) and multiple myeloma (MM). This study aimed to investigate the effect of HALP score on Hodgkin lymphoma (HL) prognosis. Materials and Methods: A total of 202 patients diagnosed with Hodgkin Lymphoma who were followed up at the Department of Hematology, Dokuz Eylül University, between 01/11/2012 and 01/11/2022 were evaluated retrospectively. HALP score was calculated using hemoglobin, albumin, lymphocyte and platelet count values at the time of diagnosis. The effect of the HALP score on overall survival (OS), prediction of relapse/refractory disease, time to next treatment (TTNT) and relationship between HALP score and the International Prognostic Score (IPS), GHSG (German Hodgkin Study Group) and EORTC, NLR (neutrophil-lymphocyte ratio), PLR (platelet-lymphocyte ratio) were examined. Results: The median age at diagnosis was 36 years and the M/F ratio was 1.14. The most common subtype is nodular sclerosing classical Hodgkin lymphoma. Only 6.4% of the cases were in stage I at the time of diagnosis, and they often presented at an advanced stage (51%). The mean OS value was 134.2±3.8 months, and the mean TTNT value was 10±1.6 months. 22.3% of the cases are relapsed/refractory. At the end of the median follow-up period, 12.9% of the cases died.