Sosyal anksiyete bozukluğu olan ergenlerde bağlanma paterni, zihin kuramı ışlevleri ve annelerinin zihin kuramı ışlevlerinin incelenmesi
Examination of attachment patterns, theory of mind functions andmothers' theory of mind functions in adolescents with social anxiety disorder
  1. Tez No: 907274
  2. Yazar: NURTEN SELİN SOBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Bu çalışma, SAB (SAB) olan ergenlerde bağlanma paternleri, ergenlerin ve annelerinin zihin kuramı (ZK) işlevlerini incelemeyi amaçlamaktadır. SAB'nin ergenlerde yüksek yaygınlık oranına sahip olması ve sosyal işlevsellik üzerinde ciddi etkiler yaratması nedeniyle, SAB gelişiminde bağlanma stilleri ve ZK becerilerinin etkisi araştırılmaktadır. Çalışmanın amacı, bu faktörlerin SAB gelişimine nasıl katkı sağladığını ve SAB'nin klinik görünümü üzerindeki etkilerini daha iyi anlamaktır.. Yöntem: Çalışma, SAB tanısı almış ergenlerden (n=30) oluşan bir örneklem ile sağlıklı kontrol grubu (n=30) arasında karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Sosyodemografik veriler, ZK ve bağlanma paternleri çeşitli ölçekler aracılığıyla değerlendirilmiştir: Gözlerden Zihin Okuma Testi, İmayı Anlama Testi ve İlişki Ölçekleri Anketi kullanılarak ergenlerin ZK becerileri ve bağlanma türleri ölçülmüştür. Ayrıca, annelerin ZK becerileri de analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde Kolmogorov-Smirnov testi, bağımsız örneklemler t-testi, Mann-Whitney U testi ve lojistik regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Examınatıon Of Attachment Patterns, Theory Of Mınd Functıons and Mothers' Theory Of Mınd Functıons In Adolescents Wıth Socıal Anxıety Dısorder Objective: This study aims to examine attachment patterns, theory of mind (ToM) functions of adolescents with social anxiety disorder (SAD) and their mothers. Given the high prevalence of SAD among adolescents and its significant impact on social functionality, this research investigates the effects of attachment styles and ToM skills on the development of SAD. The objective is to better understand how these factors contribute to SAD development and influence the clinical presentation of SAD. Method: The study was conducted with a comparative sample of adolescents diagnosed with SAD (n=30) and a healthy control group (n=30). Sociodemographic data, ToM functions, and attachment patterns were evaluated using various scales: the Reading the Mind in the Eyes Test, the Hinting Test, and the Relationship Scales Questionnaire were used to measure ToM skills and attachment styles in adolescents. Additionally, the ToM skills of mothers were also analyzed. Statistical analyses included the Kolmogorov-Smirnov test, independent samples t-test, Mann-Whitney U test, and logistic regression analysis.