Acil servise koah alevlenme ile başvuran hastalarda ölçülen pleth varıabılıty ındex (PVI) değerleri klinik ciddiyeti öngörebilir mi?
Can the measured pleth variability index (PVI) values predict clinical severity in patients presenting to the emergency department with copd exacerbation?
  1. Tez No: 907273
  2. Yazar: CEREN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YADİGAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH); yüksek mortalite ve morbiditeye sahip, alevlenmeler ile seyreden kronik bir hastalıktır. KOAH alevlenmeleri sebebiyle acil servise sık başvuru olmakta ve kalabalık acil servislerde hastaların yönetimi zorlaşmaktadır. Pleth Variability Index (PVI) ise en az bir solunum döngüsü sırasında ventilasyonla meydana gelen perfüzyon indeksi (Pi) değişikliklerinin hesaplanmasıdır ve pulsus paradoksusun indirekt göstergesidir. Obstrüktif hava yolu hastalıklarında akut atak şiddetiyle ilişkili olduğu savunulmaktadır. Bu çalışmanın amacı PVI değerinin KOAH'ın alevlenme şiddetini, klinik seyrini ve prognozunu öngörmedeki rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Mayıs 2023 ve Mayıs 2024 tarihleri arasında Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran, 18 yaşından büyük, bilinen KOAH tanısı olan ve KOAH alevlenme semptomları ile acil servise başvuran hastalar ile prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların başvuru anında ve tedavi sonrasında parmak ucundan ölçülen PVI değerleri güncel kılavuzlara göre belirlenen KOAH alevlenme şiddetleri, yatış gereksinimleri ve mortalite gelişimi açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 131 hasta dahil edildi. Hastaların median triaj PVI değeri %42 (14-99) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a chronic illness characterized by exacerbations, leading to high mortality and morbidity. COPD exacerbations frequently result in emergency department visits, complicating patient management in overcrowded settings. The Pleth Variability Index (PVI) calculates changes in the perfusion index (Pi) during at least one respiratory cycle, indirectly reflecting pulsus paradoxus. It is suggested that PVI is associated with the severity of acute attacks in obstructive airway diseases. This study aims to investigate the role of PVI in predicting the severity, clinical course, and prognosis of COPD exacerbations. Materials and Methods: This prospective study was conducted between May 2023 and May 2024 with patients over 18 years old who were known to have COPD and presented to the Emergency Department of Samsun University Samsun Training and Research Hospital with symptoms of COPD exacerbation. The PVI values measured from the fingertip at the time of admission and after treatment were compared in terms of the severity of COPD exacerbations, the need for hospitalization, and the development of mortality, according to current guidelines Results: A total of 131 patients were included in the study. The median triage PVI value of the patients was 42% (14-99).