Mesleki ve teknik eğitimde temel tasarım dersinin yaratıcılığa katkısına ilişkin bir değerlendirme: Isparta örneği
An evaluation on the contribution of basic design course to creativity in vocational and technical education: Isparta example
  1. Tez No: 907297
  2. Yazar: HATİCE ÇANAKKALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Plastik sanatlar, teknoloji ve bilgi düzeyindeki gelişmelere paralel olarak sosyolojik, psikolojik, çevresel ve kültürel konuları içeren disiplinler arası bir uzmanlık alanıdır. Bu alan, çeşitli sanatsal tekniklerin kültürünü ve deneyimini geliştirirken, grafik, renk, hacim, mekân ve estetik form bilgilerine duyarlılığı artırma fırsatı sunar. Özellikle birinci yıl plastik sanatlar alanı eğitimi, öğrencileri soyut bilgilerin de bulunduğu bir eğitim ortamı ile tanıştırmaktadır. Bu çalışmanın örneklemi, Isparta Gül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi plastik sanatlar alanındaki temel tasarım dersini alan 30 öğrenciyi kapsamaktadır. Bu noktada, Plastik Sanatlar eğitiminin temelini oluşturan temel tasarım dersinin, öğrencilerin yeteneklerini keşfederek yaratıcı çözümler üretmelerine olanak tanıyacak doğru pedagojik yaklaşımlarla verilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada plastik sanatlar alanında temel tasarım dersinin yaratıcılığına katkısı incelenmiştir. Bu kapsamda plastik sanatlar eğitimi ve temel tasarım dersi üzerine süreç içinde geliştirilecek farklı yaklaşımlarla güncel öğrenme teorileri üzerine literatür taramaları yapılmış, elde edilen verilerin ilişkisel araştırma sonuçları elde edilmiştir. Bu süreçte; yaratıcı olup olmadıklarına, yaratıcılığın gelişip gelişemeyeceğine ve tasarım eğitiminin kendi yaratıcı süreçlerini desteklemeleri için olması gereken ya da olabilecek farklı önerilere ulaşılması düşünülmektedir. Farklı çevrelerden, eğitim sistemlerinden gelen Isparta Gül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi plastik sanatlar alanı öğrencilerinin ilk yıl aldıkları tasarım eğitiminin sonuçlarının öğrenciler için eğitici ve yaratıcı bir sürece dönüşüp dönüşmediği; öğrencilerin kendi değerlendirme biçimleriyle sunulmuştur. Araştırma sonuçlarından yola çıkıldığında, temel tasarım derslerinin müfredatı, konuların yaratıcı düşünme, detaylandırma, somuttan soyuta dönüştürme konusunda öğrenci becerilerini daha fazla geliştirilecek şekilde güncellenebilir. Ortaya çıkan sonuçlar eğitimin daha iyi bir seviyeye ulaşması ve örnek olması anlamında önemlidir. Sonucun öğrenciler, öğreticiler ve sonraki eğitim sistemi için veri niteliği taşıyacağı, gelecek için yenilikçi bir yol olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Plastic arts is an interdisciplinary field of expertise that includes sociological, psychological, environmental, and cultural issues in parallel with developments in technology and knowledge. This field offers the opportunity to increase sensitivity to the understanding of graphics, color, volume, space, and aesthetic form while developing the culture and experience of various artistic techniques. Especially in the first year, plastic arts education introduces students to an educational environment that also includes abstract information. The sample of this study includes 30 students taking the basic design course in plastic arts at Isparta Gül Vocational and Technical Anatolian High School. At this point, the Basic Design course, which forms the basis of plastic arts education, needs to be taught with the right pedagogical approaches that will allow students to discover their talents and produce creative solutions. In this study, the contribution of the basic design course in plastic arts to creativity was examined. In this context, literature reviews were conducted on current learning theories with different approaches to be developed in the process of plastic arts education and the Basic Design course, and relational research results of the obtained data were obtained. In this process, it is thought to reach out to students about whether they are creative or not, whether creativity can develop, and different suggestions that design education should or could have to support their creative processes. Whether the results of the design education received in the first year of Isparta Gül Vocational and Technical Anatolian High School Plastic Arts students, who come from different environments and education systems, turn into an educational and creative process for the students, it is presented with the students' evaluation styles. The research results suggest updating the curriculum of basic design courses to enhance students' abilities in creative thinking, detailing, and transitioning from concrete to abstract subjects. The results are important in terms of reaching a better level of education and setting an example. It is believed that the result will serve as data for students, instructors, and the next education system and will be an innovative way for the future.