Neoadjuvan kemoterapi alan mesane kanseri hastalarında prognostik nutrisyonel indeks ve inflamatuar markerların yanıt ile ilişkisi
Relationship between prognostic nutritional index and inflammatory markers and response in bladder cancer patients receiving neoadjuvant chemotherapy
- Tez No: 907321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BEKİR HACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mesane kanseri dünya çapında yüksek oranda mortaliteye yol açan üriner sistemin en sık görülen malignitelerindendir. Bu çalışmada ulaşılabilir, tekrarlanabilir, hesaplanması oldukça kolay ve ucuz olan PNI skoru ve diğer inflamatuar markerların mesane kanseri prognozundaki öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 01.01.2012 ile 01.06.2023 yılları arasında Trakya Üniversitesi Medikal Onkoloji kliniğinde neoadjuvan tedavi uygulanan kas invaziv mesane kanseri ile takip edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm medikal kayıtlarına ulaşılan hastalar değerlendirilmeye alındı. Serum lenfosit değerlerinde artışa ve albümin değerinde düşüşe neden olabilecek enfeksiyon, hematolojik hastalık, romatolojik hastalık hipotiroidi, hepatit, siroz, malnutrisyon gibi ek hastalıkları olan olgular çalışma dışı bırakıldı. Tüm hastaların tanı anındaki lenfosit ve albumin değerleri tespit edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, operasyon tarihi, metastaz durumu, patolojik bulgular, aldığı tedavi, tedaviye yanıt, nüks/progresyon tarihi kaydedildi. Tüm verilerine ulaşılan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Prognostik nutrisyonel indeksin (PNI), neoadjuvan tedavi alan hastalarda radyolojik ve patolojik tam yanıt ile sağkalıma etkisinin ve prognostik faktör olarak kullanılıp kullanılmayacağının değerlendirilmesi planlandı. Prognostik Nutrisyonel İndeks için neoadjuvan kemoterapi sonrası evre değişikliği olup olmamasına göre ayırt ediciliğinin belirlenmesi amacıyla ROC (Receiver Operating Characteristics) analizi kullanıldı. Youden indeksi kullanılarak hesaplanan 54,55 kestirim değeri kullanılarak alternatif bir kategorizasyon oluşturulmuştur. Bu kategorizasyona göre ≤54,55 PNİ değeri altına düşük PNİ grup, üzerine ise yüksek PNİ grup olarak isimlendirilerek neoadjuvan kemoterapi sonrası radyolojik ve patolojik yanıt karşılaştırması yapıldı. Çalışmamızda mesane kanseri tanısı ile takip edilen 30 hasta incelendi. Bu hastaların 24'ü (%80,0) erkekti. Hastaların ortalama tanı yaşı 66,97±8,38 olup yaş ortalaması erkeklerde 65,88±7,08 kadınlarda ise 71,33±12,19 olarak hesaplanmıştır. Hastaların büyük kısmının sigara maruziyeti olup 23'ünün (%76,7) sigara öyküsü vardı. Tanı anında hastaların 12'si (%40,0) evre 2, 12'si (%40,0) evre 3A, 6'sı (%20,0) evre 3B olarak değerlendirildi. Hastaların 21'i (%70,0) neoadjuvan kemoterapi (NAK) sonrası radikal sistektomi (RS), 9'u (%30,0) NAK sonrası RS kabul etmeyip kemoradyoterapi (KRT) tedavisi almıştır. Hastaların medyan progresyonsuz sağkalım süresi 25,40 (%95GA 6,19-44,61) ay, medyan genel sağkalım süresi 61,87 (%95GA 37,83-85,91) ay olarak bulundu. Sağkalımı PNI skoruna göre tahmin edebilmek için ROC analizi uygulandı ve Youden indeksi kullanılarak belirlenen kesim değerine (≤54,55 PNİ değeri altına düşük PNİ grup üzerine ise yüksek PNİ grup) göre PNI değeri ile PSK ve GSK arasında olumlu yönde sayısal farklılık olduğu ancak istatiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür (sırasıyla p=0,061 ve p=0,145). PNI ucuz, kolay hesaplanan, tekrarlanabilen, noninvaziv bir biyobelirteç olup hastaların inflamatuar ve nutrisyonel durumunun değerlendirilmesi amaçlı oluşturulmuştur. Çalışmamızın kısıtlamaları göz önünde bulundurulduğunda tarafımızca daha geniş çaplı çalışmaların yapılması gerektiği düşünülmekte olsa da sonuçlarımız tedavi öncesi bakılan PNI düzeylerinin, kas invaziv mesane kanseri hastalarında prognostik açıdan yol gösterici olarak kullanılabiliceğinin ipuçlarını vermektedir.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is one of the most common malignancies of the urinary system leading to high mortality rates worldwide. The aim of this study is to investigate the importance of PNI, which is accessible, reproducible, easy to calculate, and affordable, as well as other inflammatory markers in the prognosis of bladder cancer. In this study, patients with muscle-invasive bladder cancer who underwent neoadjuvant treatment at Trakya University Medical Oncology Clinic between January 1, 2012, and June 1, 2023, were retrospectively evaluated. All patients whose medical records were available were included in the evaluation. Patients with comorbidities such as infection, hematological disease, rheumatological disease, hypothyroidism, hepatitis, cirrhosis, or malnutrition, which may cause an increase in serum lymphocyte values and a decrease in albumin value, were excluded from the study. Lymphocyte and albumin values of all patients at the time of diagnosis were recorded. Age, gender, date of operation, metastasis status, pathological findings, treatment, response to treatment, and recurrence/progression date were recorded. 30 patients for whom all data were available were included in the study. It was planned to evaluate the effect of prognostic nutritional index (PNI) on radiological and pathological complete response and survival in patients receiving neoadjuvant treatment and whether it can be used as a prognostic factor. Receiver Operating Characteristics (ROC) analysis was used to determine the discrimination of the Prognostic Nutritional Index according to the stage change after neoadjuvant chemotherapy. An alternative categorisation was created using a predictive value of 54.55 calculated using the Youden index. According to this categorisation, low PNI group was defined as below ≤54.55 PNI value and high PNI group was defined as above 54.55 PNI value and radiological and pathological responses after neoadjuvant chemotherapy were compared. In our study, 30 patients with bladder cancer were analysed. Of these patients, 24 (80.0%) were male. The mean age at diagnosis was 66.97±8.38 years and the mean age was 65.88±7.08 years for males and 71.33±12.19 years for females. Most of the patients were exposed to cigarettes and 23 (76.7%) of them had a history of smoking. At the time of diagnosis, 12 (40.0%) patients were stage 2, 12 (40.0%) were stage 3A, and 6 (20.0%) were stage 3B. Twenty-one (70.0%) of the patients underwent radical cystectomy (RC) after neoadjuvant chemotherapy (NAC) and 9 (30.0%) patients did not accept RC and received chemoradiotherapy (CRT). The median progression-free survival was 25.40 (95% CI 6.19-44.61) months and median overall survival was 61.87 (95% CI 37.83-85.91) months. ROC analysis was performed to predict survival according to PNI score and according to the cut-off value determined using the Youden index (low PNI group below PNI value ≤54.55 and high PNI group above PNI value 54.55), there was a positive numerical difference between PNI value and PFS and OS, but no statistically significant difference (p=0.061 and p=0.145, respectively). PNI is an affordable, easily calculated, reproducible, noninvasive biomarker and has been established to evaluate the inflammatory and nutritional status of patients. Considering the limitations of our study, we believe that larger studies should be conducted, but our results suggest that PNI levels measured before treatment can be used as a prognostic guide in muscle-invasive bladder cancer patients.