Kalem Sûresi'nde bahsedilen müşrik toplumun karakterleri
Characters of the mushrik society mentioned in the Surah al Qalam
  1. Tez No: 907453
  2. Yazar: ESRA BETÜL YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAMİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
“Kalem Sûresi'nde Bahsedilen Müşrik Toplumun Karakterleri”isimli araştırmada, İslâm'ın temeli olan“tevhîd”kavramının ihlali, inkârı ve ifsadı olan şirkin faili konumundaki müşrik kişinin karakter özellikleri Kalem Sûresi çerçevesinde ele alınmıştır. İlk olarak sûre genel anlamıyla tanıtılmış daha sonra şirk ve müşrik kavramlarına dair tespitlerde bulunulmuştur. İslâmiyet öncesi toplumun sosyal, dinî ve ahlâkî durumu hakkında bilgi verilmiştir. Kalem Sûresi, nâzil olan ilk sûrelerden olması hasebiyle vahyin indiği ortamı yansıtması açısından önemlidir ve bize müşriklerin vahyi inkârlarına sebep olan olumsuz tavırlarının müsebbibi olan karakter özelliklerini tanımamız için önemli nüveler sunmaktadır. Bu sebeple Kâlem Sûresi'nde bahsedilen müşrik toplumun karakterleri tespit edilmeye ve incelenmeye çalışılmıştır. Bu özelliklerin tespit edilmesi, onları tanıyıp uzak durmak açısından son derece önemlidir. Çalışmanın Kur'ân'ın bir sûresini, bir yönüyle inceleyen bir tür konulu tefsir çalışması olmasından dolayı modern ve klasik tefsirler taranmıştır. Yapılan bu araştırma ve analizler neticesinde Kalem Sûresi'nde bahsedilen müşrik toplumun özellikleri on dokuz madde halinde tasnif edilmiştir. Bu maddelerin de birbirleriyle iç içe olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study titled“Characteristics of the Polytheistic Society Mentioned in Surah Al- Qalam,”the character traits of the polytheist individuals—who are responsible for shirk, the violation, denial, and corruption of the concept of“tawhid,”which is fundamental to Islam—are examined within the context of Surah Al-Qalam. Information about their moral condition has been provided. Surah Al-Qalam is significant as one of the earliest revealed surahs, reflecting the environment in which the revelation occurred. It offers important insights into the character traits that lead polytheists to deny the revelation and exhibit negative attitudes towards it. For this reason, the characteristics of the polytheistic society mentioned in Surah Al-Qalam have been identified and examined. Recognizing these traits is crucial for understanding and avoiding them, as behaviors, when repeated sufficiently, transform into character. One must carefully recognize each of the negative moral qualities and avoid them diligently, never considering any of them insignificant. Perceiving any of these traits as minor can lead to the emergence of another in our behavior and character. In this way, an individual paves the way for their own unfortunate fate. The study, being a thematic commentary that examines a chapter of the Qur'an from a specific perspective, has involved a review of both modern and classical commentaries. As a result of the research and analyses conducted, the characteristics of the polytheistic society mentioned in Surah Al-Qalam have been categorized into nineteen distinct points. It has also been observed that these points are interrelated with one another.