Efficiency improvement of oil seperation by flotation
Flotasyon ile yağ gideriminde verim arttırımı
  1. Tez No: 907460
  2. Yazar: YASEMİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DÖLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çözünmüş Hava Flotasyonu (DAF), bir flotasyon tekniği olup hava kabarcığı oluşturma yöntemi dikkate alındığında (geleneksel) Klasik DAF (KP-DAF) ve yeni nesil - mikro kabarcık pompalı DAF (MK-DAF) sistemler olarak sınıflandırılır. Sunulan çalışmada, KP-DAF ve MK-DAF'ların (yani MK-DAF-1 ve MK-DAF-2) performansı karşılaştırılmış ve giriş debisi ve basıncın yağ/gres, organik madde ve askıda katıların performansı üzerindeki etkisi gerçek atıksuda incelenmiştir. Sonuçlar KP-DAF Sisteminin MK-DAF sistemlerine göre daha düşük giderim verimi elde ettiğini göstermiştir. Her iki sistemde de optimum işletme basıncının 4 bar olduğu belirlenmiş olup, en yüksek performans 1m3/h debide elde edilmiştir. MK-DAF sistemi, optimum çalışma koşullarında, KP-DAF sistemine kıyasla yağ-gres, organik madde ve AKM gideriminde yaklaşık %10 oranında performans artışı göstermiştir. Pervane profilindeki değişikliklerin mikro kabarcık oluşumuna etkisi, kanatçık sayısının artırılması ve azaltılması yoluyla araştırılmıştır. MOMB-DAF 1 ve MOMB-DAF 2, önceki aşamada belirlenen optimum basınçta çalıştırıldı. Modifiye edilmiş MB-DAF sistemleri, CP-DAF sistemine göre yaklaşık %5 daha yüksek verimlilik gösterdi CP-DAF, MB-DAF-1 ve MB-DAF-2 için deneysel çalışmalardan elde edilen veriler kullanılarak yapay sinir ağı oluşturulmuştur. Sinir ağı Levenberg-Marquardt geri yayılım algoritması kullanılarak eğitilmiştir. Model, %7,33'lük ortalama hata payına sahip olduğunu ve R = 0,98966'lık yüksek korelasyon katsayısının da güçlü tahmin doğruluğuna işaret ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Dissolved Air Flotation (DAF), is a flotation technique and is classified as (traditional) Classical DAF (CP-DAF) and new generation - microbubble pump DAF (MB-DAF) systems considering the air bubble generation method. In the presented study, the performance of CP-DAF and MB-DAFs (i.e. MB-DAF-1 and MB-DAF-2) were compared and the effect of flow rate and pressure on the performance of oil/grease, organic matter, and suspended solids was investigated in wastewater. The results shown that CP-DAF System achieved lower removal efficiency than the MB-DAF systems. The optimal operational pressure was determined to be 4 bar in both systems with the highest performance obtaining at flowrate of 1m3/h. In optimal operating conditions, the MB-DAF system demonstrated a performance increase of approximately 10% in the removal of oil-grease, organic matter, and SS when compared to the CP-DAF system. The impact of impeller profile modifications on microbubble generation was investigated by increasing and decreasing the number of blades. The MOMB-DAF 1 and MOMB-DAF 2 were operated at the optimal pressure determined in the previous stage. The modified MB-DAF systems exhibited approximately 5% higher efficiency than the CP-DAF system. An artificial neural network was created using the data obtained from experimental studies for CP-DAF, MB-DAF-1 and MB-DAF-2. The neural network was trained using the Levenberg-Marquardt backpropagation algorithm. The model shown that an average margin of error of 7.33%, accompanied by a high correlation coefficient of R = 0.98966, indicating its strong predictive accuracy.