Improvement of the desalting process for crude oil by field validated-flowsheet simulation
Ham petrol tuz arındırma işleminin saha doğrulanmış akış şeması simülasyonu ile iyileştirilmesi
  1. Tez No: 905973
  2. Yazar: HARETH ABBAS FARAJ AL-KHALIDI
  3. Danışmanlar: Prof. dr. TURGAY PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ham petrol kuyulardan çıkarıldığında su ve çökeltiler ve mineral tuzlarının içeren katı maddleri içermesi. Petrolün yüksek tuzluluğu, boru hatları ve ekipmanlardaki korozyona katkıda bulunan birincil faktördür; ayrıştırma işlemi ekipmanları performanslarını, örneğin fraksiyonlama tepsilerindeki kütle transfer sürecini, engeller ve ayırma etkinliğini azaltarak ek ekipman ve güç gerektirir. Günümüzde tuzdan arındırılmış ham petrole yönelik geçerli gereksinimler, tuz konsantrasyonlarının 20 ppm'nin altında olmasını gerektirmektedir. Bu nedenle petrol sahalarında arıtma işlemleri tuzların etkilerine karşı ilk savunma hattıdır. Bu çalışma, ham petrol işleme tesisi için en etkili koşullarıyla doğrulanmış bir süreç simülasyonu kullanarak ham petrolün tuzdan arındırılmasını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Simülasyonu gerçek saha örnekleriyle üç açıdan karşılaştırarak doğruladık: kompozisyon, kurutucu ve tuz giderici verimliliği ve proses parametreleri. Seçilen ham petrol treninin mevcut çalışma parametreleri aşağıdaki gibidir: sıcaklık, basınç, yıkama suyu debisi, ham petrol beslemesi ve emülsifiye edici dozajı 50 °C, 41,5 barg, 21 m3, 116834 varil/gün ve 29 ppm. Ticari bir simülasyon yazılım paketi olan Aspen HYSYS platformunda geliştirilen simülasyon modelleri ile vaka çalışmaları kullanarak ham petrolün tuzdan arındırılmasını etkileyen faktörleri inceledik. Sonuçlar, tuz giderme performansı açısından ham petrolün arıtılması için en iyi çalışma koşullarının şu şekilde olduğunu gösterdi: sıcaklık = 80 °C, basınç = 14 barg, yıkama suyu akışı = 16 m3, ham besleme = 116834 varil/gün, ve emülsifiye edici dozaj = 16 ppm. Simülasyonlar, hedeflenen ham petrol kalitesini elde etmenin yanında, yıkama suyu gereksinimini 24% ve kimyasal emülsiyon önleyici kullanımının 45% azaltılabileceğinide gösterdi. Sonuçta simüle edilen model, tuzdan arındırma işleminin, tuzdan arındırma performansını önemli ölçüde 3 ppm'ye (bin varil ham petrol başına pound tuz) kadar artırabileceğini ve kimyasal emülsifiye edicilerden tasarrufla ilgili büyük bir ekonomik etkinin (0.004 $/varil) olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
When crude oil is extracted from reservoirs, it's common to find water, sediments, and mineral salts. The oil's high salinity is the primary factor contributing to corrosion in pipelines and equipment; it hinders the mass transfer process in the distillation unit's fractionator trays and diminishes the effectiveness of separation, necessitating additional equipment and power. Presently, prevailing requirements for desalted crude oil demand that salt concentrations be below 20 ppm. Thus, treatment in production oil fields is the first line of defense against the effects of salts. This study aims to improve crude oil desalting by using a verified flowsheet simulation with the most effective set of conditions for crude oil trains. We validated the simulation by comparing it with real field samples in three aspects: composition, dehydrator and desalter efficiency, and process parameters. The current operating parameters of the selected crude oil train are as follows: temperature, pressure, wash water flow rate, crude oil feed, and demulsifier dosage as 50 °C, 41.5 barg, 21 m3, 116834 bbl/day, and 29 ppm, respectively. We studied the factors that affect desalting crude oil using case studies by simulation models developed using a commercially available Aspen HYSYS flowsheet simulation software package. The results predicted that in terms of desalting performance, the best operating conditions for treating crude oil were (temperature = 80 °C, pressure = 14 barg, wash water flow = 16 m3, crude feed = 116834 bbl/day, and demulsifier dosage = 16 ppm). The results from the simulations showed that the usage of wash water and chemical demulsifier could be significantly reduced while maintaining the targeted crude oil quality: 24% and 45% reduction in wash water flowrate and demulsifier dosage, respectively. Ultimately, the simulated model indicated that the desalting process could significantly improve desalting performance to 3 ppm (pounds of salt per thousand barrels of crude oil), with a major economic impact related to saving chemical demulsifiers in the order of (0.004 $/bbl) of produced oil.