Deneysel Osteoartrit modelinde ESWT ve LIPUS Modalitelerinin Etkinliklerinin Karşılaştırılması
- Tez No: 907472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLTEKİN DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Osteoartrit (OA) kıkırdak ve subkondral kemikle ilgili dejeneratif değişikliklere ek olarak, eklem kıkırdağının bütünlüğünün bozulması, bununla ilgili olarak eklem le ilişkili bulgu ve belirtilere yol açan heterojen grup bir hastalıktır. Subkondral kemik üzerinde bulunan kıkırdak için hem bir mekanik destek, hem de beslenmeyi sağlayan bir dokudur. Son yıllarda yapılan çalışmalar, OA patogenezinde subkondral kemik değişiklilerinin kıkırdak değişikliklerinden önce başladığını göstermiş, bu nedenle bu doku tedavi modalitelerinin önemli bir hedefi haline gelmiştir. Ekstrakorperal şok dalgaları, enerjinin ani salınımı ile ortaya çıkan basınç dalgalarıdır. Ultrason, insan işitme sınırı olan 17-20 bin hertzin üzerinde frekansa sahip ses dalgalarıdır. Bu çalışmanın amacı, subkondral kemikte OA ile ilişkili erken dönem değişikleri incelemek, bu değişikliklerin üzerinde ESWT ve LIPUS modalitelerinin etkinliklerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Osteoarthrtis (OA) is a heterogenous group of disease associated with degenerative changes in cartilage and subchondral bone associated symptoms and signs. Subchondral bone is a tissue that supports both mechanical and nutricional support for the overlying cartilage. Noval research points that initial changes initiate from subchondral bone in early pathogenesis of OA, thus this tissue is an important target for treatment modalities. Extracorpereal shock waves are pressure waves arises from abrupt influx of the energy. Ultrasound, is a sound wave with a frequency over the normal acustic frequency of 17-20 000 hertz. The aim of this study is to examine the early changes of subchondral bone in early OA pathogenesis and to compare the efficacy of ESWT and LIPUS treatment modalities.