Fen bilgisi öğretmen adaylarına verilen Web2.0 destekli okul dışı öğrenme eğitiminin değerlendirilmesi
Evaluation of Web 2.0 supported out-of-school learning training for prospective science teachers
- Tez No: 907473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA İPEK AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarına verilen Web 2.0 destekli okul dışı öğrenme etkinlikleri eğitiminin değerlendirilmesidir. Araştırmada yöntem olarak durum çalışması türlerinden olan programın etkisi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'nin çeşitli illerinde eğitim veren Üniversitelerin Fen Bilgisi Öğretmenliği programı 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören 24 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarının eğitime yönelik beklentilerini belirlemek için“Web 2.0 destekli Okul dışı öğrenme eğitimine yönelik beklentilerin belirlenmesi Anketi”, Fen bilgisi öğretmen adaylarının web 2.0 destekli okul dışı öğrenmeye yönelik düzenlenen etkinlik süreci ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi için“Etkinlik değerlendirme anketi”; web 2.0 destekli okul dışı öğrenmeye yönelik düzenlenen etkinlikler ile ilgili diğer katılımcıların değerlendirmelerini belirlemek için“Katılımcı değerlendirme formu”ve“Ürün değerlendirme rubriği”; web 2.0 destekli okul dışı öğrenmeye yönelik düzenlenen etkinlik ile ilgili öz değerlendirmelerini belirlemek için“öz değerlendirme formu”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler nitel analiz yöntemi olan içerik analizi ile gerçekleştirilmiş ve tablo ve grafiklerle sunulmuştur. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının okul dışı öğrenme ve web 2.0 araçlar hakkında belli bir bilgi düzeyine sahip olduğu ancak var olan bilgilerinin yeterli olmadığı, etkinlik sonunda farklı okul dışı öğrenme ortamları ve web 2.0 araçlarını öğrendikleri, web 2.0 araçlarını deneyimleme imkanı buldukları ve bu konuda kendilerini geliştirmek istedikleri, ileri ki çalışmalarında da bu konulara yoğunlaşmak istediklerini ifade ettikleri görülmüştür. Öğretmen adaylarının hazırladıkları materyalleri rubriklerle değerlendirildiğinde hazırlanan materyallerin iyi durumda olduğu tespit edilmiştir. Etkinlik sonunda öğretmen adaylarının gerek mesleki gerekse kişisel yaşamlarında web 2.0 araçlarını kullanacaklarını belirttikleri görülmüştür. Farklı branşlardaki öğretmen adayları ile web 2.0 destekli okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the training effectiveness of Web 2.0-supported out-of-school learning activities provided to prospective science teachers. The Effect of the program, which is one of the case study types, was used as a method in the research. The sample consisted of 24 teacher candidates enrolled in the 3rd and 4th years of Science Teacher Education programs at universities across various cities in Turkey. To determine the expectations of teacher candidates regarding education, the“Survey for Determining Expectations for Web 2.0 Supported Out-of-School Learning Education”; to determine the opinions of science teacher candidates regarding the activity process organized for web 2.0 supported out-of-school learning, the“Activity Evaluation Survey”; to determine the evaluations of other participants regarding the activities organized for web 2.0 supported out-of-school learning, the“Participant Evaluation Form”and the“Product Evaluation Rubric”; to determine their self-evaluations regarding the activity organized for web 2.0 supported out-of-school learning, the“Self-evaluation Form”were used as data collection tools. The collected data were analyzed using qualitative content analysis and presented through tables and graphs. The research findings indicate that while teacher candidates have a certain level of knowledge about out-of-school learning and Web 2.0 tools, their existing knowledge is deemed insufficient. Following the activities, candidates reported learning about different out-of-school learning environments and Web 2.0 tools, having the opportunity to experience these tools, and expressing their desire to improve themselves in this regard, intending to concentrate on these areas in their future studies. Evaluation using rubrics revealed that materials prepared by teacher candidates were found to be in good condition.