Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikasının stratejik iletişimi: Mavi Vatan söylemi
Strategic communication of Turkey's Eastern Mediterranean policy: The Blue Homeland discourse
- Tez No: 907515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVFEL BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, bir stratejik iletişim faaliyeti olarak ele alınan ve özellikle 2020 yılında popülerleşen ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu Akdeniz'deki egemenlik haklarını ifade eden bir söylem olarak üretilen“Mavi Vatan”kavramı incelenmiştir. Merkezi aktörlerin sosyal medyadaki etkinlikleri bir stratejik iletişim faaliyeti olarak ele alınmış ve bu kapsamda aktörlerin yıllar içerisindeki değişimleri irdelenmiştir. Mavi Vatan söyleminin gündeme gelişinde rol oynayan merkezi aktörlerin kimler olduğu, aktörlerin dönüşümü ve söylemin popülerleşmesine olan katkıları ele alınarak bir stratejik iletişim faaliyetinin başarısında aktörlerin ne derece önemli olduğu sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmada sosyal ağ analizi yöntemi kullanılarak Ocak 2019 ve 4 Temmuz 2022 yılları arasında Mavi Vatan kavramının kullanımı Twitter'da hashtag ile birlikte paylaşıldığı tweetler alınmış, merkezi aktörler tespit edilmiş ve bu aktörlerin ağın topolojisine olan etkileri saptanmıştır. Kullanıcılara ait etkileşim verileri python'da twarc kütüphanesi ile elde edilmiş ve bu verilerin NodeXL programına aktarılması ile sosyal ağ analizi ölçütleri hesaplanmıştır. Sosyal ağ analizinin görselleştirilmesinde ise Gephi programı kullanılmıştır. Merkezi figürlerin kimler olduğu hem yıllık olarak hem de 01 Ocak 2019 ve 04 Temmuz 2022 zaman aralığında sosyal ağ analizi ölçütlerine göre belirlenmiş ve söylemin başarısına etkisi analiz edilmiştir. Ayrıca çalışmada Mavi Vatan kavramını içeren Türkçe, İngilizce ve Yunanca tweetlerin atılma sıklıkları yıllık grafikler ile görselleştirilmiş ve Mavi Vatan kavramının farklı dillerdeki kullanım durumları ve bu durumlara etki eden olaylar aktarılmıştır. Çalışmanın sonucunda özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'nin güvenlikleştirme politikalarının örneklerinden olan Mavi Vatan Doktrininin yurtiçi ve yurtdışında bilinirliğinin arttığı gözlemlenmiştir. Analiz edilen ağ topolojilerine göre stratejik iletişim faaliyetinde resmi aktörlerin dahil olmaları ile birlikte söylemin etkinliğinin ve buna bağlı olarak özellikle devlet-vatandaş iletişiminde yürütülen stratejik iletişim faaliyetlerinin başarısının da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of“Mavi Vatan (Blue Homeland),”which became popular in 2020 and was produced as a discourse expressing the Republic of Turkey's sovereign rights in the Eastern Mediterranean, was examined in this study. The activities of the central actors in social media were treated as a strategic communication activity, and the actors' changes over time were examined in this context. The question of how important the actors are in the success of a strategic communication activity was investigated by considering who the key actors were in the emergence of the Mavi Vatan discourse, their transformation, and their contributions to the discourse's popularization. Using the social network analysis method, the concept of Mavi Vatan was used on Twitter between January 2019 and July 4, 2022, tweets shared with the hashtag were taken, central actors were identified, and the effects of these actors on the network's topology were determined. The user interaction data was obtained using Python's twarc library, and the social network analysis criteria were calculated by transferring this data to the NodeXL program. The Gephi program was used to visualize the social network analysis. Who the central figures are was determined both annually and between 01 January 2019 and 04 July 2022 using social network analysis criteria, and the effect of discourse on its success was examined. Furthermore, the frequency of tweets in Turkish, English, and Greek containing the concept of Mavi Vatan was visualized with annual graphs in the study, as were use cases of the Mavi concept in different languages and the events affecting these situations. As a result of the study, it was discovered that the Mavi Vatan Doctrine, one of Turkey's securitization policies, has increased its awareness at home and abroad, particularly following the July 15 coup attempt. According to network topologies, the involvement of official actors in strategic communication activity increased the effectiveness of the discourse and thus the success of strategic communication activities carried out, particularly in state-citizen communication.