Aspartat aminotransferaz trombosit indeksinin hiperemezis gravidarumu öngörmedeki rolü
The role of aspartate aminotransferase platelet index in predicting hyperemesis gravidarum
- Tez No: 907514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı Aspartat Aminotransferaz Trombosit İndeksinin hiperemezis gravidarumu öngörmedeki rolünün araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem Araştırma T.C. S.B.Ü. Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Ocak 2019-Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran hastaların dosyalarının taranması ile yapılmış retrospektif çalışmadır. Araştırmaya belirtilen süre içerisinde 12 hafta altında, fetal kalp atımı pozitif, dahil olma kriterlerini karşılayan, hariç tutulma kriterlerine sahip olmayan toplam 200 hasta dahil edilmiş olup, hiperemezis gravidarum tanısı alan hastalar çalışma grubunu (n=100), bulantı kusma şikâyeti olmayan hastalar (n=100) kontrol grubunu oluşturmuştur. Hastaların ilk başvurularında alınan hemogram ve biyokimya testlerinden“Aspartat Aminotransferaz Trombosit Oranları (APRI)”hesaplanmış ve her iki grup APRI değerleri açısından birbiri ile karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 27) adlı programı ile yapılmış, p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose The aim of this study is to investigate the role of Aspartate Aminotransferase Platelet Index in predicting hyperemesis gravidarum. Materials and Methods The study is a retrospective study conducted by scanning the files of patients who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of the T.C. S.B.Ü. Dr. Sami Ulus Gynecology and Obstetrics and Child Health and Diseases Education and Research Hospital between January 2019 and December 2022. A total of 200 patients who were under 12 weeks, had a positive fetal heart rate, met the inclusion criteria, and did not have the exclusion criteria were included in the study within the specified period. Patients diagnosed with hyperemesis gravidarum formed the study group (n=100), and patients without nausea and vomiting (n=100) formed the control group.“Aspartate Aminotransferase Platelet Ratios (APRI)”were calculated from the hemogram and biochemistry tests taken at the first application of the patients and the two groups were compared with each other in terms of APRI values. SPSS (IBM SPSS Statistics 27) package program was used in statistical analyses and p0.05).