Çok amaçlı optimizasyon teknikleriyle dayanıklı otomatik CNN model tasarımı
Multi-objective optimization based robust automatic CNN model design
  1. Tez No: 907546
  2. Yazar: SEFA ARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, çok amaçlı optimizasyon teknikleriyle dayanıklı ve otomatik evrişimli sinir ağı (ESA) modellerinin tasarımı için yenilikçi bir yöntem geliştirilmiştir. Derin öğrenme modellerinin tasarımı, genellikle uzman bilgisi ve zaman alıcı manuel süreçler gerektirirken, önerilen Çok Amaçlı Evrişimli Sinir Ağları (ÇESA) yöntemi, bu süreci otomatikleştirerek modelin doğruluk oranını artırırken cevap süresini optimize etmeyi başarmıştır. Çalışma, farklı çok amaçlı optimizasyon algoritmalarını (örneğin NSGA-II, FDB-NSGA-II) kullanarak pareto optimal çözümler üretmiş, doğruluk ve hız arasındaki dengeyi başarılı bir şekilde sağlamıştır. Dört farklı veri seti üzerinde gerçekleştirilen deneyler, ÇESA yönteminin, mevcut ESA mimarilerine kıyasla %1.93 daha yüksek doğruluk ve %69.85 daha hızlı test süresi sağladığını göstermiştir. Özellikle düşük kapasiteli cihazlarda hafif ve hızlı modellerin üretilebilmesi, yöntemin mobil ve gömülü sistemlerde uygulanabilirliğini kanıtlamaktadır. Ayrıca, hiper-parametre optimizasyonunu tamamen otomatik hale getirerek, kullanıcıdan bağımsız bir şekilde esnek ve etkili modeller üretebilmesi, ÇESA'nın kullanım alanını genişletmektedir. Çalışma, ESA modellerinin tasarımında çok amaçlı optimizasyon yaklaşımlarının gücünü ortaya koyarak, hem akademik hem de endüstriyel uygulamalar için önemli bir rehber olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents an innovative method for the design of robust and automated convolutional neural network (CNN) models using multi-objective optimization techniques. While the design of deep learning models often requires expert knowledge and time-intensive manual processes, the proposed CESA method automates this process, optimizing both model accuracy and response time. The study leverages various multi-objective optimization algorithms (e.g., NSGA-II, FDB-NSGA-II) to generate Pareto-optimal solutions, achieving a successful balance between accuracy and speed. Experiments conducted on four different datasets demonstrate that the CESA method delivers 1.93% higher accuracy and 69.85% faster test times compared to existing CNN architectures. The ability to produce lightweight and fast models, particularly for low-capacity devices, validates the method's applicability to mobile and embedded systems. Furthermore, by fully automating hyper-parameter optimization, CESA enables the generation of flexible and effective models independent of user intervention, broadening its range of applications. This study highlights the power of multi-objective optimization approaches in CNN model design, serving as a significant guide for both academic research and industrial applications.