Yenidoğan döneminde hipoksik iskemik ensefalopati oluşturulan sıçanlarda hidroksiklorokin ve terapötik hipotermi tedavilerinin nöroproteksion ve davranış modelleri üzerine etkileri
Effects of hydroxychloroquine and therapeutic hypothermia onneuroprotection and behavioral patterns in rats with neonatal hypoxic ischemic encephalopathy
  1. Tez No: 907564
  2. Yazar: BERK BECERİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER YAPICIOĞLU YILDIZDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Perinatal dönemde oluşan hipoksik iskemik beyin hasarı (HİBH) yenidoğan bebeklerde zekâ geriliği, görme ve işitme kaybı, motor kusurlar, epilepsi, beyin felci ve ölümün en önemli nedenlerindendir. Hipoksi-iskemi ve yeniden kanlanma sonrasında gelişen apopitozis şiddeti beyin hasarının bir göstergesidir. Hipoksi ve iskemiyi takiben yeniden kanlanma dönemine geçmeden önce verilecek tedaviler ile hasarı önlemek ya da azaltmak mümkün olabilir. Bu çalışmada, HİBH oluşturulan yenidoğan sıçan modelinde bir antimalaryal ilaç olan hidroksiklorokin molekülünün, apopitotik süreçlere etkisi ve davranış deneyleri uygulayarak uzun dönemde nörokognitif fonksiyonları iyileştirip iyileştirmediği araştırıldı. Çalışmaya yedi günlük yenidoğan sıçanlar rastgele alınarak dört gruba ayrıldı. Toplamda çalışmada 33 sıçan kullanıldı. HCQ grubu (n= 8), HCQ-HT grubu (n= 8) ve HİE grubu (n= 9) sol arteria karotis kommunis ligasyonu uygulandıktan sonra %8 oksijen, % 92 nitrojen karışımın inhalasyonu ile 2,5 saat süreyle hipoksik bırakıldı. SHAM grubu (n= 8) ise karotis arter ligasyonu yapılmaksızın insizyon açılıp kapatıldı. HCQ-HT ve HCQ gruplarına; hidroksiklorokin (80 mg/kg, intraperitoneal) 3 gün boyunca, 24 saatte bir; HİE ve SHAM gruplarına ise fizyoljik salin (10 cc//kg, intraperitoneal) 3 gün boyunca, 24 saatte bir uygulandı. HCQ-HT grubuna ayrıca 4 saat hipotermi uygulandı. Anksiyete benzeri davranışları ve lokomotor yetkileri araştırmak için açık alan deneyi, geç dönemde öğrenme ve bellek üzerine etkilerini araştırmak için ise Morris su tankı testi kullanıldı. Davranış testlerinin ardından izofluran anestezisi altında tüm sıçanların dekapite edildi.
Özet (Çeviri)
Perinatal hypoxic ischemic brain injury (HIBI) is one of the most important causes of mental reperfusion, visual and hearing loss, motor defects, epilepsy, cerebral palsy and death in newborn infants. The severity of apoptosis following hypoxiaischemia and recanalization is an indicator of brain damage. In this study, we investigated the effect of hydroxychloroquine molecule, an antimalarial drug, on apopitotic processes and whether it improves neurocognitive functions in the long term by applying behavioral experiments in a neonatal rat model of HIBI. Seven-day-old newborn rats were randomly divided into four groups. In total, 33 rats were used in the study. HCQ group (n= 8), HCQ-HT group (n= 8) and HIE group (n= 9) were left hypoxic for 2.5 hours by inhalation of 8% oxygen and 92% nitrogen mixture after left arterial carotid communis ligation. In the SHAM group (n=8), the incision was performed without carotid artery ligation. Hydroxychloroquine (80 mg/kg, intraperitoneal) was administered every 24 hours for 3 days in HCQ-HT and HCQ groups; physiologic saline (10 cc/kg, intraperitoneal) was administered every 24 hours for 3 days in HIE and SHAM groups. HCQ-HT group also had hypothermia for 4 hours. Open field experiment was used to investigate anxiety-like behaviors and locomotor competencies, and Morris water tank test was used to investigate the effects on learning and memory in the late period. After the behavioral tests, all rats were decapitated under isoflurane anesthesia.