Klinikte kullanılan kemoterapi kombinasyonlarının HT29 kolon kanseri hücreleri ve kanser kök hücreleri üzerindeki etkilerinin iki ve üç boyutlu kültür koşullarında araştırılması
Investigation of the effects of clinically used chemotherapy combinations on HT29 colon cancer cells and cancer stem cells in two and three dimensional culture conditions
  1. Tez No: 907563
  2. Yazar: ASLI YILDIRIM KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ERDEN TAYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kanser tedavisindeki ilerlemeler, çeşitli maligniteler için yaşam süresini ve yaşam kalitesini artırmış olsa da kolorektal kanser günümüzde hala önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Bu sorunun en büyük etkenlerinden biri olan kanser kök hücreleri, tümörün büyümesi, metastazı ve ilaç direncinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, KKH'lere yönelik etkili tedavi stratejilerinin geliştirilmesi, kanser tedavisinde başarıyı artırmak için oldukça önemlidir. Tez çalışması kapsamında, HT29 kolon kanseri hücreleri ve HT29 CD133+/CD44+ kolon kanseri kök hücreleri üzerinde, klinikte kullanılan kemoterapi ilaç kombinasyonlarının etkileri iki ve üç boyutlu kültür koşullarında araştırılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuçlar, 5-Fluorourasil, oxaliplatin, irinotekan ve bunların kombinasyonlarının kolon kanseri hücreleri ve kolon kanseri kök hücreleri üzerinde farklı etkiler oluşturduğunu göstermiştir. 2B ve 3B kültür koşullarının hücrelerin tedaviye verdiği cevabı doğrudan etkilediği belirlenmiştir. HT29 CD133+/CD44+ kolon kanseri kök hücrelerinin 3B kültürde yüksek migrasyon ve invazyon kapasitesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, kolon kanserinde kemoterapiye direnç geliştiren kanser kök hücrelerinin davranışlarının anlaşılmasına ve bu hücrelere özgü hedefe yönelik tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although advances in cancer treatment have increased the life expectancy and quality of life for various malignancies, colorectal cancer continues to be a major health problem today. Cancer stem cells, one of the biggest factors of this problem, play an important role in tumor growth, metastasis and drug resistance. Therefore, developing effective treatment strategies for CSCs is very important to increase the success of cancer treatment. Within the scope of the thesis study, the effects of chemotherapy drug combinations used in the clinic on HT29 colon cancer cells and HT29 CD133+/CD44+ colon cancer stem cells were investigated in two- and three-dimensional culture conditions and examined in detail. The results showed that 5-Fluorouracil, oxaliplatin, irinotecan and their combinations had different effects on colon cancer cells and colon cancer stem cells. It was determined that 2D and 3D culture conditions directly affected the response of the cells to treatment. It was determined that HT29 CD133+/CD44+ colon cancer stem cells had high migration and invasion capacity in 3D culture. These results contribute to the understanding of the behavior of cancer stem cells that develop resistance to chemotherapy in colon cancer and to the development of targeted treatment strategies specific to these cells.