Hipertansiyonlu hastalar ve sağlıklı bireylerde üst ve alt ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti ve denge durumunun değerlendirilmesi
Assessment of upper and lower extremity functional exercise capacity, peripheral muscle strength, and balance status in patients with hypertension and healthy individuals
  1. Tez No: 907630
  2. Yazar: BUŞRA ABAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KATAYIFÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Hipertansiyon yüksek kan basıncı ile karakterize, ciddi mortalite ve morbiditeye sahip dünyada yaygın, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Literatürde hipertansiyon hastalarında üst ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesi, denge durumu ve solunum kas kuvvetini değerlendiren çalışmalar kısıtlıdır. Çalışmamızın amacı hipertansiyonlu hastalarda periferik ve solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonu, üst ve alt ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite düzeyi, denge durumu, yorgunluk ve yaşam kalitesini sağlıklı bireyler ile karşılaştırmaktı. Çalışmamıza 37 hipertansiyon hastası ve 36 sağlıklı birey dahil edildi. Üst ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesi [6 Dakika Pegboard ve Ring Testi (6-PBRT)], alt ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesi [6 Dakika Yürüme Testi (6-DYT)], solunum kas kuvveti (MİP, MEP; ağız içi basınç ölçüm cihazı), solunum fonksiyonları (spirometre), periferik kas kuvveti (dijital el dinamometresi), yorgunluk [Yorgunluk Şiddeti Ölçeği(YŞÖ)],fiziksel aktivite düzeyi [Uluslararası Fiziksel Aktivite (UFAA)], yaşam kalitesi [Kısa Form-36 (SF-36)], denge (Mini-BESTest) ve (TUG), nefes darlığı (MMRC dispne ölçeği) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Hypertension is characterized by high blood pressure and is a significant public health problem with serious mortality and morbidity worldwide. In the literature, studies evaluating upper extremity functional exercise capacity, balance status, and respiratory muscle strength are limited in patients with hypertension. The aim of our study was to compare peripheral and respiratory muscle strength, respiratory function, upper and lower extremity functional exercise capacity, physical activity level, balance status, fatigue, and quality of life in patients with hypertension and healthy individuals. Our study included 37 patients with hypertension and 36 healthy individuals. Upper extremity functional exercise capacity [6-Minute Pegboard and Ring Test (6-PBRT)], lower extremity functional exercise capacity [6-Minute Walk Test (6-MWT)], respiratory muscle strength (MIP, MEP; mouth pressure device), respiratory functions (spirometer), peripheral muscle strength (digital hand dynamometer), fatigue [Fatigue Severity Scale (FSS)], physical activity level [International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)], quality of life [Short Form-36 (SF-36)], balance (Mini-BESTest) and (TUG), and dyspnea (MMRC dyspnea scale) were assessed.