Egzersiz yapan ve yapmayan kadınlarda iletişim becerileri, başarı motivasyonu ve anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between communication skills, achievement motivation, and anxiety in exercising and non-exercise women
- Tez No: 907629
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM CİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı egzersiz yapan ve yapmayan kadınlarda iletişim becerileri, spora özgü başarı motivasyonu ve anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu bağlamda çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada İstanbul ilinde yaşayan kadın bireyler arasından amaçlı örnekleme yöntemi ile ve gönüllülük esasına dayalı olarak katılımcılar belirlenmiştir. Araştırma kapsamında üç adet çalışma grubu bulunmaktadır. Birinci grup Aktif spor yapan 158 kadın, ikinci grup sedanter 227 kadın ve üçüncü grup sedanter+egzersiz grubu 152 kadın olmak üzere toplam 537 kadın birey katılmıştır. Egzersiz grubu hiç spor yapmayan bireylerdir. Bu bireylere 8 hafta boyunca haftada üç gün ve günde 1 saat fitness egzersiz programı uygulanmıştır. Bu gruptan egzersiz programı öncesi ve sonrasında veri toplama araçları ile veri toplanmıştır. Araştırma kapsamında kişisel bilgi formu, iletişim becerilerini değerlendirme ölçeği, spora özgü başarı motivasyonu ölçeği ve Beck anksiyete ölçeği aracılığıyla veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 25.0 istatistiksel analiz yazılımı kullanılmıştır. Normal dağılım olmadığı için non parametrik testler uygulanmıştır. İkili grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U Testi tercih edilirken, iki ya da daha fazla grup arasındaki karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi yapılmıştır. Ayrıca, iletişim becerileri, motivasyon ve anksiyete arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için korelasyon analizi yapılmış olup, Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi ise p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between communication skills, sport-specific achievement motivation, and anxiety in women who exercise and those who do not. In this context, a relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the study. Participants were selected from women living in Istanbul using a purposive sampling method and based on voluntary participation. There are three study groups in the research: The first group consists of 158 women who engage in regular exercise, the second group consists of 227 sedentary women, and the third group, consisting of 152 women, is a combined sedentary + exercise group, totaling 537 women. The exercise group includes individuals who did not engage in any exercise. These individuals participated in a fitness exercise program three days a week, for one hour per session, for a period of 8 weeks. Data was collected from this group before and after the exercise program using various data collection tools. In the study, personal information forms, the Communication Skills Assessment Scale, the Sport-Specific Achievement Motivation Scale, and the Beck Anxiety Scale were used to gather data. SPSS 25.0 statistical analysis software was used for the analysis of the collected data. Since the data did not show a normal distribution, non-parametric tests were applied. For pairwise group comparisons, the Mann-Whitney U Test was used, and Kruskal-Wallis tests were performed for comparisons between two or more groups. Additionally, Spearman Correlation Analysis was used to assess the relationship between communication skills, motivation, and anxiety. The significance level was set at p0,05).