Antalya bölgesinde avlanan penaeus semisulcatus'un bakteriyolojik, kimyasal kalitesi ve et verimi
The Bacteriological, chemical quality and the meat yield of penaeus semisulcatus caught from Antalya region
  1. Tez No: 90765
  2. Yazar: ŞÜKRAN ATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu çalışma, Antalya bölgesi karideslerinin (Penaeus semisulcatus) bakteriyolojik ve kimyasal kalitesi ile et verimlerini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmada bakteriyolojik analizler için 20, kimyasal kalite için 36 ve et verimini tespit etmek için de 60 karides olmak üzere toplam 116 örnek incelendi. Deneyler temmuz 1998- nisan 1999 arasında yapıldı. Bakteriyolojik analiz bulguları çerçevesinde toplam aerob mezofil bakteri,5.8x 104 kob /g ;koliformlar 1.9xl02 kob/g ; stafilakok ve mikrokok 9.2xl02 kob/g ; Vibrio parahaemolyticus ise 7.5x1ü1 kob/g düzeyinde bulundu. Fakat örneklerde Salmonella'nın varlığına rastlanmadı. P. semisulcatus 'un kimyasal kompozisyonu; su % 72.9 ±1.27; protein %18.9 ± 1.71; yağ % 4.13 ± 0.53; kül % 1.25 ± 0.04 olarak belirlendi.Aynca örneklerin ortalama et verimi % 50.2 ± 0.42 düzeyinde belirlendi Sonuç olarak Antalya bölgesindeki karideslerin {P. semisulcatus) bakteriyolojik ve kimyasal kalite ile et verimi yönünden iyi olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT This study was carried out to determine the microbiological and chemical quality and the meat yield of shrimp {P.semisulcatus) caught from the Antalya Region. A total of 20 shrimp samples were used for microbiological analysis while 36 shrimp samples were analysed for chemical quality and 60 shrimp samples were analysed for meat yield. Experiments were conducted between July 1998 and April 1999. The average numbers of micro-organisms such as total viable aerobes 5,8x1 04 cfu/g ; coliforms l,9xl02 cfu/g ; staphylococcus- micrococcus 9.2xl02 cfu/g and V.parahaemolyticm 7.5x10* cfu/g were determined in the meat of shrimps. But Salmonella has not been observed. Average values for chemical analyses of shrimp were determined: moisture % 72,9±27; protein % 18.9*1,71; fat % 4,13±0,53 and ash % 1.25±0,04. The average meat yield in shrimp was % 50.2 ± 0.42. It was concluded that the microbiological and chemical quality and meat yield of shrimp caught from the Antalya Region were good.