Asıl işveren alt işveren ilişkisinde arabuluculuk
Mediation in the main employer subcontractor relationship
  1. Tez No: 907707
  2. Yazar: BÜŞRA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ DURSUN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Arabuluculuk uyuşmazlık çözüm yöntemi Türk hukukuna yeni girmiştir. İhtiyari arabuluculuk, mahkemelerin iş yükünün azaltılması amacıyla zorunlu hale getirilmiştir. Zorunlu hale getirilen alanlardan birisi de iş hukukudur. İş hukuku uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline getirilmesiyle iş yükünün azaltılması amaçlansa da asıl işveren alt işveren ilişkisinde nasıl uygulanacağı hususunda problemler bulunmaktadır. Asıl işveren alt işveren ilişkisi de öğretide birçok tartışmayı beraberinde getirmektedir. Hukuka uygun asıl işveren alt işveren ilişkinin oluşması için birçok koşulun bir arada bulunması gerekmektedir. İlişkinin koşulları kanunun lafzından farklı farklı yorumlanmakta, bu da tartışmalara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle yeni bir kurum olan arabuluculuk kurumu ile asıl işveren alt işveren ilişkisinin bir araya gelmesi problemleri beraberinde getirmiştir. Asıl işveren alt işveren ilişkisinde arabuluculukta işçilik alacakları ve işe iade talepli başvurularda arabulucunun taraflarında farklılık bulunmaktadır. Alt işveren işçisi işçilik alacağı talepli arabulucuya başvurduğu takdirde istediği işvereni taraf olarak gösterebilecektir. Ancak işe iade talepli yapmış olduğu başvurularda gerek kanun maddesi, gerek kanunun gerekçesi, gerekse de Yargıtay uygulamaları doğrultusunda asıl işveren ile alt işvereni taraf olarak gösterecek, arabuluculuk başvurusuna iki işveren birlikte katılacak ve birbirine uygun irade beyanlarında bulunacaklardır. Asıl işveren alt işveren ilişkisinde, hukuka uygun şekilde kurulması için gereken koşulların oluşmasında ve son olarak arabuluculuk sürecinde yaşanan problemler konunun bilimsel çalışma kapsamında ele alınması gerekliliğini doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
Mediation is a new method of dispute resolution in Turkish law. Optional mediation has been made mandatory in order to reduce the workload of the courts. One of the areas that has been made mandatory is labor law. Although it is aimed to reduce the workload by making mediation a condition of litigation in labor law disputes, there are problems in how it will be applied in the main employer-subcontractor relationship. The main employer-subcontractor relationship also brings with it many discussions in the doctrine. In order for a legal main employer-subcontractor relationship to be formed, many conditions must be present together. The conditions of the relationship are interpreted differently from the letter of the law, which causes discussions. For this reason, the combination of the new institution of mediation and the main employer-subcontractor relationship has brought problems. In the main employer-subcontractor relationship, there are differences in the parties of the mediator in applications for labor receivables and reinstatement. If the subcontractor employee applies to the mediator with a labor receivables request, he/she can show any employer he/she wants as a party. However, in applications for reinstatement, he/she will show the main employer and the subcontractor as parties in accordance with the article of the law, the justification of the law and the practices of the Supreme Court, and both employers will participate in the mediation application together and make declarations of intent that are compatible with each other. The problems experienced in the main employer-subcontractor relationship, in the establishment of the necessary conditions for its legal establishment and finally in the mediation process have led to the necessity of addressing the issue within the scope of scientific study.