Orta Asya'da büyük güç rekabetinde Çin'in yükselişi: Bir Kuşak Bir Yol Projesi
The rise of China in the great power competition in Central Asia: One Belt, One Road Initiative
  1. Tez No: 907708
  2. Yazar: ERHAN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ÖZLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çin'in“Bir Kuşak Bir Yol”(BKBY) girişimi, Orta Asya'daki büyük güç rekabetinde önemli bir dinamik olarak ortaya çıkmaktadır. ABD'nin güvenlik odaklı politikaları ve Rusya'nın Sovyetler Birliği'nin mirasçısı olarak bölgedeki tarihsel etkisi, uzun süredir Orta Asya'daki güç dengesini şekillendirmektedir. Ancak, Xi Jinping'in liderliğinde Çin'in BKBY projesiyle bu dengelere meydan okuduğu ve bölgede yeni bir güç mücadelesi başlattığı gözlemlenmektedir. Bu çalışma, Çin'in BKBY girişiminin, ABD ve Rusya'nın Orta Asya'daki politikalarına karşı nasıl bir rekabet ortamı oluşturduğunu ve bu sürecin bölgenin gelecekteki kaderini nasıl etkileyeceğini incelemektedir. Ayrıca, Çin'in bölge üzerindeki ekonomik, siyasi ve stratejik etkilerini değerlendirerek, bu etkilerin Orta Asya'daki güç dengelerini nasıl yeniden şekillendirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
China's“One Belt, One Road”(BRI) initiative is emerging as an important dynamic in the great power competition in Central Asia. The security-focused policies of the United States and Russia's historical influence in the region, as the heir of the Soviet Union, have long shaped the balance of power in Central Asia. However, it is observed that China, under the leadership of Xi Jinping, is challenging this balance with the BRI project and initiating a new power struggle in the region. This study examines how China's BRI initiative creates a competitive environment against the policies of the United States and Russia in Central Asia and how this process may affect the region's future. It also aims to evaluate China's economic, political and strategic impact on the region and to reveal how these factors are reshaping the balance of power in Central Asia.