Beğavî'nin Meâlimü't-Tenzîl isimli tefsirindeki hadislerin tahrîç ve değerlendirilmesi (Lokmân, Secde ve Ahzâb Sûreleri)
The extraction and evaluation of hadiths in the commentary of al-Baghawi titled Ma'alim at-Tanzil (Surahs Luqmân, al-Sajda and al-Ahzâb)
  1. Tez No: 907752
  2. Yazar: MUSTAFA BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Müfessir Beğâvî'nin Rivâyet tefsiri usûlü üzerine kaleme aldığı Me'âlimü't-tenzîl'de başta Hz. Peygamber'den olmak üzere, sahâbe ve tâbiîn rivâyetleri görülmektedir. Kimi rivâyetleri senediyle birlikte kimilerini de senedsiz olarak zikretmiştir. Bazı rivâyetleri de taktî yaparak naklettiği tespit edilmiştir. Bunlar arasında sahîh, hasen, zayıf, az da olsa mevzû' ve aslı olmayan rivâyetler mevcuttur. Çalışmada Beğavi'nin hayatı, hocaları, öğrencileri, eserleri ve Me'âlimü't-tenzîl hakkında kısaca bilgi verdik. Sonrasında Lokmân, Secde ve Ahzâb sûrelerinin tefsirinde rivayet etmiş olduğu 107 rivayetin geçmiş olduğu temel eserler ortaya konularak rivayetler hakkındaki görüşleri tespit ettik. Daha sonra münekkit ve muhakkiklerin sıhhat değerlendirmelerinden faydalanarak kanaatlerimizi ortaya koyduk. Daha önce programlanmış bir çalışmanın devamı olması hasebiyle ve tez hacmini aşmaması gayesiyle sadece üç sûre ile iktifâ ettik. Ayrıca rivâyetlerin çoğunun muteber kaynaklardan nakledildiğini tespit ettiğimiz bu eserin daha da yaygınlaşması için bir katkı sunmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In the Ma'alim at-tanzil, which the commentator Baghawi wrote on the method of narration interpretation, narrations from the Prophet Muhammad, his companions and tabi'in can be seen. He mentioned some narrations with chain of narration and some without them. It has been determined that he narrated some narrations by taqti'. Among these, there are authentic, hasan, weak, fabricated and unfounded narrations. In the study, we gave brief information about Baghāwi's life, teachers, students, works and Ma'alim at-tanzil. Then, we determined the views on the narrations by presenting the basic works in which the 107 narrations he narrated in the interpretation of the surahs Luqman, Sajdah and Ahzab were included. We were content with only three surahs, since it was a continuation of a previously programmed work and in order not to exceed the thesis volume. We also tried to make a contribution to the further dissemination of this work, in which we determined that most of the narrations were transmitted from reliable sources.