Realist bir perspektiften 21. yüzyıl güç mücadelesinde uzay politikalarının yeri: Gelişmekte olan ülke örnekleri–Brezilya, Çin ve Türkiye
The role of space politics in the 21st century power struggle from a realist perspective: The case of developing countries–China, Brazil and Turkey
- Tez No: 907751
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Astronomy and Space Sciences, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
İnsanoğlu, var olduğu günden beri keşfetme ve kendini geliştirme konusunda ısrarcı bir tutum takınmıştır. Önce yakın çevresini ve ardından dünyayı keşfeden insan, daha sonra gözünü uzaya dikmiştir. Antik çağlardan modern ulus devletin kuruluşuna değin uzay çalışmaları hep süregelmiştir. Elde edilen bilgi birikimi sayesinde en nihayetinde devletler, uzaya gitmeyi başarmıştır. Uzayın keşfedilmesiyle beraber uzayın sunduğu nice imkânlar gün yüzüne çıkmıştır. Bu imkânların hem sivil hem askeri alana entegre edilmesi sonucunda ise günümüz dünyası, tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar uzay tabanlı uygulamalara bağımlı bir hale gelmiştir. Her geçen gün önemi daha artan uzay gücü, devletlerin güç mücadelesinde ellerinde bulundurmak istediği bir güç unsurudur. Bu minvalde uzay gücünün Çin, Brezilya ve Türkiye tarafından uluslararası güç mücadelesinde Realizmin ön gördüğü şekilde mi kullanıldığı bu tezin konusudur. Tezin sorusuna devletlerin uzay politikaları ve çalışmaları incelenerek cevap aranmaktadır. Uzay politikalarının Realizm ile paralel olduğu ya da olmadığı hususlar ve uzay çalışmalarının ne tür amaçlara yönelik olduğu kapsamında uzay gücü irdelenmektedir. Çalışmada, karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılmıştır. Mevzubahis üç devletin uzay politikaları, çalışmaları, iş birlikleri ve yatırımları devlet özelinde ayrı ayrı başlıklar altında incelenmekten ziyade üç devlete yönelik analizler paralel bir şekilde karşılaştırmalı olarak birlikte yapılmıştır. Elde edilen bilgiler sonucunda ise 21. yüzyıl güç mücadelesinde devletlerin elini güçlendirmesinde ve kendi kendine yeterli olmasında uzay gücünün önemli bir husus olduğu görülmüştür. Çin; sahip olduğu uydular, uydu üretme yeteneği, fırlatma tesisleri, uzay istasyonu gibi uzay yetenekleri sayesinde bağımsız bir uzay gücü olarak yükselmekte ve dışa olan bağımlılığını minimum seviyede tutarken, Brezilya ve Türkiye ise bu alanda yeterli donanıma sahip olmadığı için dışa bağımlı bir profil çizmektedir. Çin'in bu gelişiminin arkasında ise hem bölgesel hem de küresel olarak güç mücadelesinde yer alması, ekonomik üstünlüğü ve istikrarlı bir şekilde uzay politikalarını hayata geçirme tutumu yatmaktadır. Bahsedilen bu hususlarda Brezilya ve Türkiye'nin eksik kaldığı gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings have had an insistent attitude towards discovery and development since the day they existed. Human first explored its immediate surroundings and then the world, afterwards gazed at space. Space studies have always been ongoing from ancient times to the modern nation state. Thanks to the accumulated knowledge, states eventually succeeded in going to space. With the discovery of space, many opportunities offered by space have come to light. As a result of the integration of these opportunities into both the civilian and military fields, today's world has become more dependent on space-based applications than at any other time in history. Space power, which is becoming more and more important every passing day, is a power element that states want to have in their power struggles. In this context, whether space power is used by China, Brazil and Turkey in the international power struggle as Realism foresees is the subject of this thesis. The answer to the question of the thesis is sought by examining the space policies and studies of states. Space power is examined within the scope of whether space policies are parallel to Realism or not and what kind of purposes space studies are aimed at. In the study, the comparative analysis method is used. Rather than examining the space policies, studies, collaborations and investments of the three states under separate headings, the analyses for the three states were made together in a parallel and comparative manner. As a result of the information obtained, it has been seen that space power is an important issue in strengthening the hand of states in the 21st century power struggle and becoming self-sufficient. China is rising as an independent space power thanks to its space capabilities such as satellites, satellite production ability, launch facilities, space station and keeps its external dependency at a minimum level, while Brazil and Turkey have a profile dependent on external sources because they do not have sufficient equipment in this field. Behind this development of China lies its participation in the power struggle both regionally and globally, its economic superiority and its attitude of implementing space policies in a stable manner. It is observed that Brazil and Turkey are lacking in these mentioned issues.