Çok katlı betonarme bir yapının 2019 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine göre tasarımı ve yürürlükten kaldırılan 2007 Deprem Yönetmeliği ile karşılaştırılması
Design of a high-rise reinforced concrete building according to the Turkish Building Earthquake Code 2019 and comparison with the repealed Turkish Building Earthquake Code 2007
- Tez No: 907781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dünyada ve Türkiye'de yaşanan depremlerden elde edilen tecrübeler, deprem mühendisliği ile teknolojideki gelişmeler sonucu bina tasarım ve deprem yönetmelikleri zamanla yenilenmekte ya da revize edilmektedir. Türkiye'de 2019 yılında Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 (DBYBHY 2007) yürürlükten kaldırılmış yerini Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2019 (TBDY 2019)'a bırakmıştır. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2019 ile birlikte yüksek bina taşıyıcı sistemlerinin tasarımına ilişkin kural ve hükümler ayrı bir bölüm olarak yerini almıştır. Türkiye'de çok sayıda yüksek bina inşa edilmesine rağmen yüksek bina tasarımı açısından birçok konuyu hiç kapsamayan veya birçok konuyu yeterince açık işlemeyen tasarım yönetmeliklerinin ya da yabancı ülke yönetmeliklerinin uzun yıllar boyunca yüksek bina tasarımında kullanılmasından kaynaklanan sorunlar Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2019 sayesinde ortadan kalmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de DBYBHY 2007'den TBDY 2019'a geçişin yüksek bina tasarımına etkilerini betonarme örnek yüksek bina modelleri üzerinden irdelemek için Türkiye'de yaygın kullanıma sahip yüksek binalarını temsil edebilecek perde çerçeve taşıyıcı sistemli örnek bir yüksek bina seçilmiştir. Seçilen betonarme yüksek bina modellerinin tasarımları ve yapısal analizleri DBYBHY 2007 ve TBDY 2019'a göre yapılmıştır. Yapısal analiz sonuçlarına göre, DBYBHY 2007'den TBDY 2019'a geçişin betonarme yüksek bina tasarımı üzerindeki etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
All over the world and in Türkiye the building design and earthquake regulations are renewed or revised over time as a result of experiences gained from earthquakes and developments in earthquake engineering and technology. In Türkiye, the Turkish Building Earthquake Code 2007 (TBEC 2007) was abolished in 2019 and was replaced by Turkish Building Earthquake Code 2019 (TBEC 2019). With the Turkish Building Earthquake Regulation 2018, the rules and provisions regarding the design of high-rise building structural systems have taken their place as a separate section. Although many high-rise buildings have been constructed in Türkiye, the problems arising from the use of existing design regulations that do not cover many issues in terms of high-rise building design at all, do not cover many issues clearly enough, or the use of foreign country regulations in high-rise building design for many years have been eliminated thanks to the Turkish Building Earthquake Code 2019 (TBEC 2019). In this study, in order to examine the effects of the transition from TBEC 2007 to TBEC 2019 on high-rise building design in Türkiye through reinforced concrete sample highrise building models, a sample high-rise building with a shear frame structural system was selected to represent high-rise buildings with widespread use in Türkiye were selected. The design and structural analysis of the selected reinforced concrete high-rise building models were carried out for different local classes according to TBEC 2007 and TBEC 2019. According to the results of the structural analysis, the effects of the transition from TBEC 2007 to TBEC 2019 on the design of reinforced concrete high-rise buildings were tried to be revealed.