Kullanımlar ve doyumlar kuramı bağlamında Z kuşağının TikTok kullanım alışkanlıkları
TikTok usage habits of generation Z within the framework of the uses and gratifications theory
  1. Tez No: 907782
  2. Yazar: NURDAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE VADİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, Z Kuşağı'nın TikTok kullanma alışkanlıklarını ve bu platformun etkilerini Kullanımlar ve Doyumlar Kuramı çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. TikTok, kısa video içerikleriyle genç kullanıcıların dikkatini çeken ve hızla popülerlik kazanan bir sosyal medya platformudur. Araştırma kapsamında, Z Kuşağı bireylerinin TikTok'u kullanma nedenleri, kullanım süreleri ve bu platformun sosyal etkileşimleri, bilgi edinme süreçleri ve eğlence alışkanlıkları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmada, 351 Z Kuşağı bireyine çevrimiçi anket uygulanmış ve elde edilen veriler TikTok kullanım motivasyonları ve sonuçları açısından değerlendirmiştir. Sonuçlar, Z Kuşağı'nın TikTok'u büyük ölçüde eğlence, bilgi edinme, sosyalleşme ve kendini ifade etme ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığını göstermektedir. Ayrıca, bu platformun gençler üzerindeki etkisinin dikkate değer olduğu ve onların günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline geldiği belirlenmiştir. Bu çalışma, TikTok kullanımının yalnızca bireysel değil, toplumsal düzeyde de önemli etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle gençlerin sosyal bağlarını güçlendirilmesinde, güncel olaylar hakkında bilgi edinmesinde ve yaratıcılıklarını ifade etmesinde TikTok'un önemli bir rol oynadığı saptanmıştır. Bunun yanı sıra, TikTok'un aşırı kullanımının bazı olumsuz etkilere yol açabileceği de göz önünde bulundurulmuştur. Bu bulgular, TikTok'un gençler için nasıl bir platform olduğunu ve onların yaşamlarına nasıl entegre olduğunu anlamamıza katkı sağlamaktadır. Araştırma sonuçları, eğitim kurumları, ebeveynler ve içerik üreticileri için çeşitli öneriler sunmaktadır. Eğitimciler ve ebeveynler, gençlerin TikTok kullanımını daha bilinçli ve kontrollü bir şekilde yönlendirebilirken, içerik üreticileri de gençlerin ilgisini çeken, onların gelişim ve onların ihtiyaçlarına uygun içerikler sunarak daha sorumlu bir yaklaşım benimseyebilirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the TikTok usage habits of Generation Z and the effects of this platform within the framework of the Uses and Gratifications Theory. TikTok, with its short video content, is a social media platform that has quickly gained popularity by capturing the attention of young users. This research analyzes the reasons why Generation Z individuals use TikTok, their usage durations, and the platform's effects on their social interactions, information-seeking processes, and entertainment habits. An online survey was conducted with 351 Generation Z individuals, and the collected data were evaluated in terms of TikTok usage motivations and outcomes. The results indicate that Generation Z primarily uses TikTok to fulfill their needs for entertainment, information, socialization, and self-expression. Moreover, it was determined that the platform significantly impacts young people and has become an integral part of their daily lives. This study reveals that TikTok usage has significant impacts not only on an individual level but also on a societal level. Specifically, TikTok plays an important role in strengthening young people's social bonds, gaining information about current events, and expressing their creativity. However, excessive use of TikTok could potentially lead to certain negative effects. These findings contribute to our understanding of TikTok as a platform for young people and how it integrates into their lives. The research results provide various recommendations for educational institutions, parents, and content creators. Educators and parents can guide young people toward more conscious and controlled use of TikTok, while content creators can adopt a more responsible approach by producing content that appeals to young people's interests and meets their developmental and personal needs.