Toplumsal cinsiyet bağlamında boşanmış kadınlarınperspektifinden boşanma deneyimleri: şanlıurfa örneği
Divorce experiences from the perspective of divorced women in thecontext of gender: the case of şanliurfa
- Tez No: 907846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sunulan yüksek lisans tezi,“Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Boşanmış Kadınların Perspektifinden Boşanma Deneyimleri: Şanlıurfa Örneği”başlığı altında toplumsal cinsiyetin boşanma süreçleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Boşanma, modern toplumlarda evlilik kurumunun sonlanması anlamına gelirken, toplumsal cinsiyet normlarının bu süreçteki rolü, bireylerin boşanma kararını almasından sonraki deneyimlerine kadar geniş bir yelpazede etki gösterir. Çalışmanın temel amacı, boşanma süreçlerini toplumsal cinsiyet perspektifinden analiz ederek, özellikle kadınların boşanma deneyimlerini anlamaktır. Şanlıurfa, Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan ve zengin kültürel ve sosyal yapısıyla öne çıkan bir şehirdir. Bu bölgede yaşanan boşanma olayları hem toplumsal cinsiyet normlarını hem de kadınların boşanma süreçlerindeki deneyimlerini anlamak adına zengin bir veri kaynağı sunmaktadır. Literatür taraması, toplumsal cinsiyetin boşanma süreçleri üzerindeki etkilerini anlamak için temel bir zemin oluşturur. Cinsiyet rollerinin, beklentilerin ve toplumsal normların boşanma nedenleri ve sonuçları üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma metodolojisi olarak nitel araştırma yaklaşımı tercih edilmiş ve Şanlıurfa'da boşanmış kadınlarla derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu mülakatlar, kadınların boşanma süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları, motivasyonları ve toplumsal dinamiklere olan etkilerini anlamak adına kritik bir öneme sahiptir. Çalışmanın bulguları, kadınların boşanma süreçlerinde karşılaştıkları toplumsal baskıları, ekonomik zorlukları ve duygusal deneyimleri açığa çıkaracaktır. Toplumsal cinsiyet normlarının, kadınların boşanma kararını etkileyen ve sonrasındaki yaşamlarını biçimlendiren faktörler üzerindeki rolü derinlemesine analiz edilmiştir. Bulguların genel olarak toplumsal cinsiyet eşitliği çabalarına nasıl katkı sağlayabileceği ve bu alanda yapılacak politika önerilerine nasıl ışık tutabileceği tartışılmıştır. Sonuç olarak, sunulan tez toplumsal cinsiyet bağlamında boşanma nedenleri ve kadının rolünün anlaşılmasına önemli bir katkı sunmaktadır. Şanlıurfa örneği, Türkiye'nin toplumsal cinsiyet dinamiklerini daha iyi anlamak adına değerli bir örnek sunmaktadır. Bu çalışma, cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele ve toplumsal normların gözden geçirilmesi çabalarına yeni bakış açısı getirebilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the effects of gender on divorce processes under the context of“Divorce Experiences from the Perspective of Divorced Women in the Context of Gender: The Case of Şanlıurfa.”Divorce, signifying the termination of the institution of marriage in modern societies, is influenced by a wide spectrum of gender norms, affecting decisions leading to divorce and the subsequent experiences on both individual and societal levels. The core objective of this study is to analyze divorce processes through a gender lens and, specifically, to understand women's experiences within these processes. The case of Şanlıurfa, located in the southeastern region of Turkey, is chosen as a rich source of data due to its culturally and socially diverse landscape. Divorce incidents occurring in this region offer a rich data source to comprehend both gender norms and women's experiences during divorce processes. Literature review forms the foundational basis to comprehend the implications of gender on divorce processes. The impacts of gender roles, expectations, and societal norms on the causes and outcomes of divorce are comprehensively investigated. A qualitative research approach was chosen as the research methodology, and in-depth interviews were conducted with divorced women in Şanlıurfa. These interviews hold critical importance in understanding the challenges, motivations, and societal influences that women encounter during divorce processes. The findings of this study will unveil the societal pressures, economic constraints, and emotional experiences faced by women during divorce processes. The profound role of gender norms in influencing factors determining women's decisions to divorce and shaping their subsequent lives has been deeply analyzed. The discussion delves into how the findings can contribute to gender equality initiatives and shed light on policy recommendations in this field. In conclusion, this thesis provides a significant contribution to the understanding of the causes of divorce and the role of women within the context of gender. The Şanlıurfa case offers valuable insights into Turkey's gender dynamics. The study has the potential to offer new perspectives on combating gender inequality and reevaluating societal norms.