Personel güçlendirme ve örgütsel bağlılık ilişkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü: Bir kamu kurumunda inceleme
The mediating role of organizational identification in the relationship between personnel empowerment and organizational commitment: A study in a public institution
  1. Tez No: 907847
  2. Yazar: CİHAN DİNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı kamu personeli çalışanların güçlendirildiklerini algılamalarıyla örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki olup olmadığını ve bu ilişkiye örgütsel özdeşleşmenin aracılık edip etmediğini incelemektir. Bu amacı gerçekleştirmek üzere, İstanbul'da bir ilçe belediyesine ait müdürlüklerde çalışan işletme personeli katılımcılar olarak belirlenmiştir. Belediye personeli olan 511 kişiyle görüşülerek 9-16 Ocak 2024 tarihleri arasında anket tekniğiyle veri toplanarak kesitsel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada yer alan değişkenler arası ilişkiler ve geliştirilen hipotezler korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleriyle test edilmiştir. Analizlerde SPSS programı kullanılmıştır. Analizlerden ulaşılan bulgulara göre; personel güçlendirme ile örgütsel bağlılık, personel güçlendirme ile örgütsel özdeşleşme, örgütsel özdeşleşme ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü ilişkiler bulunmaktadır. Ayrıca örgütsel özdeşleşmenin, personel güçlendirmenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisine kısmî olarak aracılık ettiği tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçların alandaki araştırmacılara, yöneticilere ve çalışanlara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether there is a relationship between public sector employees' perception of empowerment and their organizational commitment and whether this relationship is mediated by organizational identification. For this purpose, business personnel working in the directorates of a district municipality in Istanbul were determined as the participants. A cross-sectional study was conducted by interviewing 511 municipal employees and collecting data with the survey technique between January 9-16, 2024. The relationships between the variables in the study and the hypotheses developed were tested by correlation and hierarchical regression analysis. While performing the analyses, the SPSS program was used. According to the findings of the analyses, there are positive relationships between personnel empowerment and organizational commitment, personnel empowerment and organizational identification, and organizational identification and organizational commitment. In addition, organizational identification partially mediates the effect of personnel empowerment on organizational commitment. It is thought that the results obtained from the study will contribute to researchers, managers and employees in the field.