Fotovoltaik enerjiyle soğutma
Fotovol taic cooling
  1. Tez No: 90790
  2. Yazar: MEHMET BEKLERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
V ÖZET FOTOVOLTAİK ENERJİYLE SOĞUTMA BEKLERGÜL, Mehmet Yüksek Lisans Tezi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Metin ÇOLAK Aralık 1999, 64 sayfa Bu tezde, fotovoltaik enerjiyle bir kompresörlü soğutucunun elektrik şebekesinden bağımsız olarak çalışması incelenmiştir. Otonom sistemde, fotovoltaik enerji kaynağı olarak 24 V, 15 A, 530 Wp'lik güneş pili(PV-panel), depo elemanı olarak da 24 V, 180 Ah'lik kurşun-asitli sabit tesis akümülatörleri kullanılmıştır. Akümülatörler, 0-30 V, 0-15 A'lik akım-gerilim regülatörü ile şarj edilmiştir. Sistemin toplam teorik verimi %9 (pratikte = % 2) civarındadır. Toplam verimde; güneş pili (=%12), akümülatör (=%80) ve diğer elemanların (=%98) verimleri belirleyici olmaktadır. Güneş pili veriminin düşük, maliyetinin de yüksek olması sistemin en büyük dezavantajıdır. Ölçümler sonunda, kurşun-asit sabit tesis akümülatörünün eksik şarj olduğu görülmüştür. Bu problemin çözülebilmesi için PV-panel gücünün arttırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Fakat, PV-panel gücü artınca sistem maliyetinin de artacağı dikkate alınmalıdır. Anahtar Sözcükler : Fotovoltaik enerji, otonom sistem, soğutucu.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT FOTOVOLTAIC COOUNG BEKLERGÜL, Mehmet MSc in Electrics-Electronics Eng. Supervisor : Prof. Dr. Metin ÇOLAK December 1999, 64 pages In this thesis, a refrigerator which is supplied by photovoltaic energy has been studied. The system is totaly self-sufficient. In the self sufficient system, as photovoltaic energy source 24 V, 15 A, 530 Wp solar panel, as energy storage 24 V 180 Ah lead-acid battery have been used. The battery has been charged by using charge regulator which is in values 0-30 V, 0-15 A. TheoricaUy, the total efficiency of the system is around 9 % (« 2 % in practice). The efficiency of the solar cells(«80%) and other system components(«98%) have been effective on the total efficiency. At the end of measurement, lead-acid DC battery is charged deficiently has been considered. To sort this problem out many more PV-modules should be used has decided. But, when many more PV-modules are used, total cost of the system would be increased. Keywords : Photovoltaic energy, self-suffecient system, refrigerator