Fotovoltaik modül verimliliğine termoelektrik etkinin incelenmesi
Investigation of the thermoelectric effect on photovoltaic module efficiency
- Tez No: 967175
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALTAN DOMBAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünya genelinde yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu artan enerji ihtiyacı büyük ölçüde fosil yakıtlar aracılığıyla karşılanmaktadır. Ancak çevresel etkiler ve iklim değişikliği konusundaki bilinçlenmenin artmasıyla birlikte, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi de giderek büyümektedir. Bu kaynaklar arasında güneş enerjisi, en yaygın kullanılanlardan biridir. Güneş enerjisini kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştüren sistemler fotovoltaik sistemler olarak adlandırılır. Bu sistemlerin temel bileşeni, güneş ışığını soğurarak elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik panellerdir. Fotovoltaik sistemlerin verimli çalışabilmesi için panellerin verimliliği büyük önem taşır. Panel verimliliğini etkileyen en önemli faktörlerden biri de yüzey sıcaklığıdır. Panel yüzey sıcaklığı arttıkça verimlilik düşmektedir. Bu nedenle, verimi artırmak amacıyla çeşitli panel soğutma yöntemleri geliştirilmektedir. Bu çalışmada, termoelektrik modülün soğutma özelliği ile panel yüzey sıcaklığındaki değişim gözlemlenmiş ve bu doğrultuda fotovoltaik panellerin verimlilikleri karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda su ile soğutma yöntemi üzerine çalışmalar yapılmış ve termoelektrik modül ile soğutmaya göre verimin nasıl etkilendiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the ongoing technological advancements worldwide, the demand for energy continues to rise exponentially. This increasing energy demand is predominantly met through fossil fuels. However, as awareness of environmental impacts and climate change grows, there has been a significant shift toward renewable energy sources. Among these sources, solar energy stands as one of the most widely utilized. Photovoltaic systems are designed to convert solar energy into usable electrical power. The fundamental component of these systems is the photovoltaic panel, which absorbs sunlight and converts it into electrical energy. The efficiency of photovoltaic systems is highly dependent on the performance of the panels, with surface temperature being one of the most critical factors influencing their efficiency. As the surface temperature of the panels increases, their efficiency tends to decrease. Consequently, various cooling methods have been developed to enhance the efficiency of these panels. In this study, the cooling performance of a thermoelectric module was investigated by observing the temperature variations on the surface of photovoltaic panels. Accordingly, the efficiencies of the photovoltaic panels were compared. Additionally, experiments were conducted on water-based cooling methods, and the effects of water cooling on panel efficiency were examined in comparison to thermoelectric cooling.