Eğitim bilişim ağı (EBA) sistemindeki 8. sınıf kader ünitesi içeriklerinin incelenmesi
Investigation of the contents of the 8th grade destiny unit in the education information network (EBA) system
- Tez No: 907938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBAT ALİ TOPÇUBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İçinde bulunduğumuz bilişim çağında tek ders kaynağımız kitaplar olmaktan çıkmıştır. Önceden yalnızca kaynak aratmak için kullanılan internet artık sunduğu videolar, e kitap ve interaktif içeriklerle bireysel öğrenme imkânı tanımaktadır. Örneğin zaman ve mekândan bağımsız öğrenme ve eğitimde sürdürülebilirliği sağlayan Eğitim Bilişim Ağı öğrenciler için sosyal bir eğitim platformudur. Eğitimdeki bu fırsat eşitliğini sürdürmek ve değişen sistemleri yakalamak için internetteki ve dolayısıyla EBA'daki bilgi ve içerikler de güncellenmelidir. Bu bilgi güncelleme ve içerik değiştirme ise gelişigüzel değil ancak bilimsel verilere dayanarak yapılmalıdır. İslam'ın inanç esaslarından biri olan kader konusunun hem konunun karmaşıklığı hem de öğrencilerin gelişim çağı itibariyle EBA'da da zengin içeriklere sahip olması kanaatindeyiz. Kaynaklara bakıldığında kader inancı ünitesinin EBA'daki içeriklerine dair herhangi bir müstakil çalışmaya rastlanmamıştır. Literatürdeki bu boşluğu doldurmak için EBA 8. Sınıf Kader İnancı ünitesinin içerikleri incelenmiştir. Bu minvalde EBA'da üretilen içerikler nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesinin aşamaları dikkate alarak sınıflandırılmıştır. Tüm dokümanların analize konu olması mümkün olmadığından sistematik örnekleme ile her başlıktan analiz edilecek dokümanlar seçilmiştir. Öncesinde geliştirilen on maddeden oluşan EBA inceleme kriterleri baz alınarak her başlık altındaki içerikler sırayla analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonrası tablo oluşturularak sonuçların bütün halinde görülmesi amaçlanmıştır. Tablo yorumlandığında üretilen içeriklerin bilimsellik ilkesine uygun olduğu ve EBA'nın eğitim için güvenilir bir kaynak olabileceği, içeriklerin dağılımının öğretim programları ve yıllık planlarla uyumlu şekilde ünite ve hedeflenen süre bazında dengeli dağılmadığı, içeriklerin görsel ve metin uyumlarının iyi, ses ve görüntünün net ve anlaşılır olduğu, EBA'da farklı ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin mevcut olduğu ancak incelen içeriklerde tek tip ölçme değerlendirme yöntemi kullanıldığı görülmüştür. Böylece Millî Eğitim Bakanlığı ve ilgili kurumlara bir projeksiyon sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the information age we live in, books are no longer our only source of lessons. The internet, which was previously used only to search for resources, now provides individual learning opportunities with videos, e-books and interactive content. For example, the Education Information Network, which provides sustainability in learning and education independent of time and place, is a social education platform for students. In order to maintain this equality of opportunity in education and to catch up with changing systems, the information and content on the internet and therefore on EBA should also be updated. This information updating and content changing should not be done randomly but based on scientific data. We believe that the subject of fate, which is one of the fundamentals of faith in Islam, has rich content in EBA due to both the complexity of the subject and the developmental age of the students. When the sources were examined, no independent study could be found regarding the contents of the belief in fate unit in EBA. In order to fill this gap in the literature, the contents of the EBA 8th Grade Belief in Destiny unit were examined. In this regard, the contents produced in EBA were classified by taking into account the stages of document analysis, one of the qualitative research methods. Since it is not possible for all documents to be subject to analysis, documents to be analyzed from each heading were selected through systematic sampling. The contents under each heading were analyzed sequentially, based on the EBA review criteria, which consisted of ten previously developed items. It is aimed to see the results as a whole by creating a table after the analysis. When the table is interpreted, it is seen that the contents produced are in accordance with the principle of scientific nature and that EBA can be a reliable source for education, the distribution of the contents is not balanced on the basis of unit and targeted period in line with the curriculum and annual plans, the visual and text harmony of the contents is good, and the audio and video are clear and understandable. It has been observed that there are different measurement and evaluation methods in EBA, but a single type of measurement and evaluation method is used in the contents examined. Thus, it is aimed to present a projection to the Ministry of National Education and relevant institutions.