Geopolitics of non-integration: rethinking the rise of military populism in Francophone West Africa
Entegrasyonsuz jeopolitiği: Frankofon Batı Afrika'da askeri popülizmin yükselişinin yeniden düşünülmesi
  1. Tez No: 907985
  2. Yazar: BLAMA KEITA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yıllarda popülizmin yükselişi ve Batı'da popülist olarak bilinen liderlerin seçilmesi akademik literatürde büyük ilgi görmüştür. Robert Keohane ve John Ikenberry gibi uluslararası ilişkiler akademisyenleri, bu popülist liderliğin yükselişinin Soğuk Savaş'tan bu yana küresel olarak değer verilen liberal uluslararası düzen (LUD) üzerindeki etkilerini sorgulamışlardır. Ancak, Batı Afrika'da son zamanlarda meydana gelen askeri darbeler ve bölgenin siyasi seyrindeki yeni yüzlere daha az dikkat çekilmiştir. Burkina Faso, Gine, Mali ve Nijer son üç yılda en az bir kez darbe yaşamış ve bu antidemokratik iktidar ele geçirme eylemleri halk tarafından büyük ölçüde desteklenmiştir. Bu araştırma, Batı Afrika'daki bu darbelerin kök nedenlerini keşfetmeyi amaçlayarak temel bir soruyu ele almaktadır: Frankofon Batı Afrika'da neden askeri darbeler (askeri popülizm) artış göstermektedir? Çalışma, bağımlı değişkeni olan askeri popülizmin artışı ile bağımsız değişkeni olan LUD'a güvensizlik arasındaki bağlantıyı kurarak bu soruya yanıt aramaktadır. Batı Afrika'daki darbe vakalarını inceleyen araştırmacılar genellikle liderlik tarzları ve sosyoekonomik zorluklar gibi içsel değişkenlere odaklanmışlardır. Bu içsel değişkenlerin önemini kabul etmekle birlikte, bu çalışma, son Batı Afrika darbelerinin küresel popülizm yükselişiyle iç içe geçtiğini ve kısmen artan anti-institüsyonel duygular ve liberal uluslararası düzene yönelik büyüyen güvensizlikle motive olduğunu savunmaktadır. Keşif amaçlı bir vaka çalışması yaklaşımı benimseyen tez, seçilen vakaların çeşitli konuşmalarını ve çok taraflı ve ikili belgelerini analiz etmektedir. Bulgular, Afrika'da v küresel popülizm ve askeri darbeler üzerine büyüyen tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The recent rise of populism and the election of perceived populist leaders in the West have gained significant attention in academic literature. International relations scholars, such as Robert Keohane and John Ikenberry, have questioned the implications of this rise of populist leadership on the liberal international order (LIO), an order cherished globally since the Cold War. However, less focus has been drawn to the recent surge of military coups in West Africa and the emergence of new faces in the region's political trajectory. Burkina Faso, Guinea, Mali, and Niger have all recently experienced at least one coup d'état in the past three years, with significant public support for these undemocratic seizures of power. This study thus seeks to explore the root cause of these coups by addressing the fundamental question: Why have military coups (military populism) been on the rise in Francophone West Africa? The study addresses this question by establishing a link between its dependent variable, the increase in military populism, and its independent variable, mistrust in the LIO. Researchers who have studied coup cases in West Africa have generally focused on domestic variables, including leadership styles and socioeconomic challenges, as the principal causes of these actions. While recognizing the importance of these domestic variables, this study argues that the recent West African coups are intertwined with the global rise of populism, motivated partly by escalating anti- institutional sentiment and growing mistrust in the liberal international order.