Çocukluk çağı örseleyici yaşantılarının kadınların evlilik uyumu üzerindeki rolü: eş desteği, eş şiddeti ve psikolojik dayanıklılığın aracı rolü
The role of childhood abuse experiences on women's marriage adjustment: the mediating role of spouse support, spouse violence and psychological resilience
  1. Tez No: 907997
  2. Yazar: MELİKE YAZGAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR KIŞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, çocukluk çağı örseleyici yaşantılarının evlilik uyumu ile olan ilişkisi ve bu ilişkide eş desteği, psikolojik dayanıklılık ve eş şiddetinin bir rolü olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Ankara'da yaşayan evli kadınlar oluşturmuştur. İlgili değişkenlerin değerlendirilebilmesi için demografik bilgi formu, Çocukluk Çağı Örseleyici Yaşantıları Ölçeği, Yetişkin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDY), Eş Desteği Ölçeği (EDÖ), Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) kullanılmıştır. Araştırma amaçları kapsamında elde edilen bulgular, katılımcıların ve eşlerinin geçmişte şiddet mağduru olmaları ya da şiddete tanık olmalarının eş şiddeti alt tipleri ile pozitif yönlü ilişkili çıktığını göstermiştir. Evlilik uyumu, eş desteği ve psikolojik dayanıklılık ile pozitif yönlü anlamlı ilişkilere sahiptir. Evlilik uyumunun çocukluk çağı örseleyici yaşantıları ve eş şiddeti alt tipleri ile negatif yönlü anlamlı ilişkileri vardır. Çocukluk çağı örseleyici yaşantılarının, kadınların evlilik uyumları üzerinde eş desteği ve psikolojik dayanıklılık kısmi aracı roldedir ve çocukluk çağındaki örseleyici yaşantıların evlilik uyumu üzerindeki negatif etkilerini azaltmaktadır. Çocukluk çağı örseleyici yaşantılarının, kadınların evlilik uyumları üzerinde fiziksel şiddet, ekonomik şiddet ve psikolojik şiddet tam aracı roldedir ve çocukluk çağındaki örseleyici yaşantıların evlilik uyumu üzerindeki negatif etkilerini arttırmaktadır. Bu bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between adverse childhood experiences and marital adjustment, and whether spousal support, psychological resilience, and partner violence play a role in this relationship, was examined. The sample of the study consisted of married women living in Ankara. To evaluate the relevant variables, the Demographic Information Form, the Adverse Childhood Experiences Scale, the Adult Resilience Measure (ARM), the Spousal Support Scale (SSS), and the Marital Adjustment Scale (MAS) were used. The findings obtained in line with the research objectives revealed that participants' and their spouses' past experiences of violence or witnessing violence were positively associated with subtypes of partner violence. Marital adjustment was found to have positive and significant relationships with spousal support and psychological resilience. There were negative and significant relationships between marital adjustment and adverse childhood experiences, as well as subtypes of partner violence. Spousal support and psychological resilience partially mediated the impact of adverse childhood experiences on women's marital adjustment, mitigating the negative effects of adverse childhood experiences on marital adjustment. Physical violence, economic violence, and psychological violence fully mediated the impact of adverse childhood experiences on women's marital adjustment, exacerbating the negative effects of adverse childhood experiences on marital adjustment. These findings were discussed in the context of the relevant literature.