Ceza muhakemesinde delil yasakları bakımından dijital deliller
Digital evidences in terms of evidence prohibitions in criminal procedure
  1. Tez No: 908020
  2. Yazar: FATMA AKYOL YASTIKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bilişim teknolojilerinin gelişmesi, ceza muhakemesinde dijital delillerin kullanımının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Bu durum, adil yargılanma ilkesinin korunması amacıyla dijital delillerin toplanması, muhafazası ve değerlendirilmesi süreçlerinde delil yasaklarını gündeme getirmiştir. Hukuki çerçevenin dijital dünyadaki gelişmelere ve uygulamada yaşanan aksaklıklara göre uyarlanması, teknik önlemler alınarak adli soruşturmada görev alacak kişilere uzmanlık eğitimleri verilmesi, bu süreçlerin başarılı şekilde yürütülmesini sağlayacak ve yasak deliller oluşmasının önüne geçecektir. Ceza muhakemesinde delil yasakları bakımından dijital deliller konulu bu tez çalışmamızın ilk bölümünde, genel olarak delil ve ispat kavramı, delillerin özellikleri ve delil çeşitleri, dijital delil kavramı, dijital delilin türleri, fiziki ve elektronik delilden farkları açıklanmıştır. İkinci bölümünde, mevzuatımızda düzenlenen bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde arama, kopyalama ve elkoyma tedbirleri detaylı olarak incelenmiş, dijital delillerin elde edilmesi süreci uygulamada karşılaşılan sorunlarla birlikte hukuki ve teknik yönden aktarılmıştır. Üçüncü bölümünde ise ceza muhakemesinde dijital delillerin genel olarak ve delil yasakları bakımından değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of information technologies has led to the widespread use of digital evidence in criminal proceedings. This has brought up evidentiary prohibitions in collection, preservation and evaluation of digital evidence to protect principle of fair trial. Adapting the legal framework to the development in the digital world and the disruptions in practice, taking technical precautions and providing specialty training to those who will take part in the judicial investigation will ensure criminal proceedings are carried out successfully and occurence of evidentiary prohibitions is prevented. In the first part of our study on digital evidence in terms of evidence prohibitions in criminal procedure; the concept of evidence and proof in general, characteristics and types of evidence, the concept and types of digital evidence, and differences of digital evidence from physical and electronic evidence are explained. In the second part; searc, copy and seizure measures on computers, computer programs and logs regulated in the regulations are examined in detail. The process of obtaining digital evidence is explained in legal and technical terms, along with the problems encountered in practice. Evaluation of digital evidence in criminal procedure in general terms and in terms of evidentiary prohibitions is adverted in the third part.