Bernard Lewis'e göre İslam dünyasında inanç, kimlik, gelenek ve mekân
Faith, identity, tradition and space in the Islamic world according to Bernard Lewis
  1. Tez No: 908021
  2. Yazar: KÜBRA KAYTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
VII. yüzyıldan itibaren İslam, Arap coğrafyasında yayılmaya başlamış ve bu dönemden itibaren Hristiyanlık ve Müslümanlık etkileşim içerisinde kalmıştır. Osmanlı Devleti kuruluşundan itibaren Hristiyan dünyasını araştırmaya değer görmediğinden Avrupa hakkında neredeyse hiç bilgi sahibi değildi. İslam medeniyeti, gerileme başladığında Batı'yı dikkate almanın gerekliliğini anladılar. Uygulamalarını incelemeye alarak gerilemeye engel olmak adına yenilikler yapmışlardır. Bunu yaparken ise farkında olmadan Batı etkisi altında kalmışlardır. Bu çalışmanın konusu, İslam tarihi alanında, eserleri dikkat çeken araştırmacılardan olan Bernard Lewis'in İslam dünyasına bakış açısını incelemektir ve bu çalışma ile onun tarihçiliğinin daha iyi yorumlanması amaçlanmaktadır. Araştırmamız, Lewis'in Türkçeye çevrilmiş tüm eserlerinin incelenmesi ve bu incelemelerin inanç, kimlik, gelenek ve mekân başlıklarına bağlı kalarak sentezlenmesi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Lewis hakkındaki diğer çalışmaların katkıları da sağlanarak, yeni bir açıdan incelenmiştir. Daha önce hazırlanan tezlerin içeriklerinde, bir nevi Lewis'in kitaplarının özetlerine ve açıklamalarına daha çok rastladığımız için içerik itibarı ile bizim çalışmamızda; eserlerinin ışığında İslam medeniyetini, Batı kültürünü ve bu iki medeniyetin farklılıkları ile bir arada yaşama tecrübelerine, sosyal hayatlarına, İslam toplumunda Batı etkisine değinilerek alt başlıklar halinde düşüncelerine yer verilmektedir. Bernard Lewis, tarihçiliği hakkında üzerine daha çok çalışmalar yapılması gereken önemli bir kişiliktir.
Özet (Çeviri)
VII. from the century, Islam began to spread in the Arab geography, and Christianity and Islam have remained in interaction since this period. Since its foundation, the Ottoman Empire did not see the Christian world as worth researching, so it had almost no information about Europe. When the Islamic civilization began to decline, they realized the need to take the West into account. They examined their practices and made innovations to prevent regression. While doing this, they were unknowingly under Western influence. The subject of this study is to examine the perspective of Bernard Lewis, one of the noteworthy researchers in the field of Islamic history, to the Islamic world, and this study aims to better interpret his historiography. Our research was carried out by examining all of Lewis's works translated into Turkish and synthesizing these studies by adhering to the titles of belief, identity, tradition and place. It has been examined from a new perspective, with contributions from other studies on Lewis. Since we mostly come across summaries and explanations of Lewis's books in the contents of previously prepared theses, in our study in terms of content; In the light of his works, his thoughts are included under subheadings by touching on the Islamic civilization, Western culture and the differences of these two civilizations, their experiences of living together, their social lives, and the Western influence in the Islamic society. Bernard Lewis is a personality that needs to be studied more.