1990 sonrası Türk sinemasında İstanbul'da geçen filmlerde çocuk temsili
Representation of childhood in films set in Istanbul in Turkish cinema after 1990
- Tez No: 908046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARPER BÜTEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çocukluk evrensel olmakla birlikte, zamana ve toplumlara göre değişen bir kavramdır. Çocukluğun, içinde yaşadığı dönemin koşullarına göre geçirdiği dönüşüm, sinemaya da yansımıştır. Sinemanın mucidi olan Lumiére Kardeşler' in ilk film gösterimlerinden itibaren, çocukluk sinemada kendine yer bulmayı başarmıştır. Bu tez çalışmasında, çocuk ve çocukluk kavramları çerçevesinde, 1990 sonrası Türk sinemasında başrolünde çocuk oyuncuların yer aldığı ve İstanbul'da geçen filmlerdeki çocukluk temsillerinin incelenmesine odaklanılmıştır. Bu doğrultuda, film anlatısının merkezindeki çocuk karakterler ile yaşadıkları kent arasındaki ilişki de değerlendirilmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde birinci bölümde, çocukluk kavramının tarihsel gelişimi, tarihsel eleştiri yaklaşımıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde, sinemada çocukluğun tarihsel gelişimine bakılarak, sinema ve çocuk ilişkisi irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, sinema ve kent ilişkisi çerçevesinde tezin kapsamına giren İstanbul'un sinemadaki temsili ve dönüşümü ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, İstanbul'un sosyolojik arka planı ışığında, seçilen filmlerdeki çocukluk temsilleri ve kent-çocuk ilişkisi sosyolojik eleştiri yaklaşımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Childhood, while universal, is a concept that changes according to time and society. The transformation of childhood in accordance with the conditions of the era it exists in has also been reflected in cinema. Since the first film screenings by the Lumière Brothers, the inventors of cinema, childhood has managed to find a place for itself in cinema. This thesis focuses on the representations of childhood in films set in Istanbul, where child actors play the leading roles, in Turkish cinema after 1990, within the framework of the concepts of child and childhood. In this context, the relationship between the child characters at the center of the film narrative and the city they live in is also evaluated. In the theoretical framework of the study, the first chapter addresses the historical development of the concept of childhood through a historical critique approach. The second chapter examines the historical development of childhood in cinema, exploring the relationship between cinema and childhood. The third chapter discusses the representation and transformation of Istanbul in cinema within the context of the relationship between cinema and the city. The fourth chapter analyzes the representations of childhood and the city-child relationship in the selected films, using a sociological critique approach in light of the sociological background of Istanbul.