Karakter geliştirme odaklı yaratıcı yazma etkinliklerinin öğrencilerin yazma becerilerine etkisi
The effect of creative writing activities focused on character development on students' writing skill
- Tez No: 908083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT LÜLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yaratıcı yazma amacındaki öğrenci, kendini ifade ederken bilgi sağlamak, ikna etmek veya parçaları birleştirerek edebî bir metin yaratma yönünde hareket etmektedir. Duygu ve düşünceleri içeren bu edebî metnin yönü bir hikâye olduğunda yaşanmış ya da yaşanması mümkün olan bir olay, bu olayın yeri, zamanı ve bu olayı yaşayan karakter(ler) söz konusu edilerek hikâye edici (öyküleyici) bir anlatım ile metne dönüştürülecektir. Bu açıdan, hikâye edici anlatımla metin oluşturulurken hikâyenin belli nitelikleri, hikâye oluşturma aşamaları ve hikâyeyi oluşturan unsurların neler olduğu ve nasıl geliştirileceği gibi sorular ve dolayısıyla da sorunlar ortaya çıkmaktadır. Öğrencilerin yazma sürecinde yaşadığı sorunlara dolayısıyla da aklındaki sorulara çözüm önerileri içeren bu çalışma, karakter geliştirme etkinliklerinin öğrencilerin yazma becerilerine etkisini diğer bir ifadeyle etkinliklerin yazma becerisini geliştirip geliştirmediğinin tespiti amacıyla yapılmıştır. Araştırma için hikâye ederek yazmanın önemli unsurlarından olan karakter(ler)in geliştirilme süreci incelenmiş ve bu süreçteki yolları içeren çeşitli etkinlikler hazırlanmıştır. Öncelikle 8. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma sürecindeki karakter geliştirme becerileri belirlenmiş sonrasında hazırlanan etkinlikler, öğrencilere aşama aşama uygulanmış ve uygulanan bu etkinliklerde yer verilen karakter geliştirme yollarının öğrencilerin karakter geliştirme yollarını kullanarak anlatma becerilerine olan etkisi saptanmıştır. Bir eylem araştırması olarak modellenen araştırma, betimsel bir nitelik taşımaktadır. Araştırma evrenini İstanbul'da devlet okulunda öğrenim gören ilköğretim 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubunu ise İstanbul'un Kadıköy ilçesinde bulunan iki ilköğretim okulunda öğrenim gören ilköğretim 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Uygulanan 4 etkinlik öncesi ve sonrasında elde edilen 134 metin ve 268 etkinlik, Lukens ve diğerleri tarafından geliştirilen ve karakter geliştirme yolları olarak adlandırılan bu yollara araştırmacı tarafından bir başlık daha eklenerek analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin karakter geliştirme yollarını kullanarak yazma durumlarına ve çalışmanın alt başlıklarına göre betimlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında karakter geliştirme yollarını odağına alan yaratıcı yazma etkinlikleri, uygulama sonrasında öğrencilerin yazma becerilerine anlamlı düzeyde etki etmiştir. Bu etkinin sıralamasının yapılması, uygulamayı yapan araştırmacı tarafından yapılan gözlem ve öneriler ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process of creative writing, students shift toward conveying information, persuading others, or constructing a literary piece by integrating various elements to express themselves. When the direction of this literary text, which conveys emotions and thoughts, evolves into a story, it becomes a narrative through storytelling, involving a real or imagined event, the time and place of this event, and the character(s) who experience it. In this sense, when creating a narrative text, questions and challenges arise, such as identifying the key qualities of a story, the steps in crafting a narrative, and understanding the components that make up a story and how they can be developed. This study, aimed at offering solutions to the difficulties and questions students face during the writing process, was conducted to assess how character development activities influence students' writing abilities—in other words, whether these activities enhance writing skills. The research focused on character development, an essential aspect of storytelling, and various exercises were designed to explore this process. Initially, the character development abilities of 8th-grade students during the creative writing process were evaluated, and the prepared activities were introduced step-by- step. The goal was to determine how these character development techniques influenced students' narrative abilities. This action research is descriptive in nature. The study population consists of 8th-grade students attending a public school in Istanbul, with the sample group being students from two primary schools in the Kadıköy district of Istanbul. 134 texts and 268 activities obtained before and after the 4 activities were analyzed by the researcher, adding another title to these methods, which were developed by Lukens et al. and called character development methods. The findings obtained are described according to the students' writing situations using character development methods and the subheadings of the study. Looking at the results of the study, creative writing activities focusing on ways to develop character had a significant impact on students' writing skills after the application. The study was concluded with the ranking of this effect and the observations and suggestions made by the researcher who carried out the application.