Sadberk Hanım Müzesi'nde bulunan 18. ve 19. yüzyıla ait seçilmiş kadın kiyafetlerinde bulunan desenlerin incelenip tezhip sanatı ile yorumlanması
Due to the 18th and 19th centuries, located in Sadberk Hanim Museum patterns found on selected women's clothes examination and interpretation with the art of illumination
  1. Tez No: 908085
  2. Yazar: AYLİN EDA DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER FARUK TAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, Sadberk Hanım Müzesi'nde sergilenen 18. ve 19. yüzyıla ait Osmanlı kadın kıyafetlerinin, tezhip sanatının desen ve motifleri ile nasıl zenginleştirildiğini ve bu motiflerin kıyafetler üzerindeki estetik ve kültürel etkilerini incelemektedir. Araştırmada, Osmanlı tezhip sanatının temel prensiplerinin kıyafetlerde nasıl uygulandığı, kullanılan çiçek ve geometrik desenlerin estetik ve sembolik anlamları analiz edilmiştir. Sadberk Hanım Müzesi, Türk-İslam eserleri ve arkeolojik eserlerden oluşan zengin koleksiyonuyla Türkiye'nin kültürel mirasının korunmasına önemli katkılarda bulunmaktadır. Müze, Osmanlı kadın kıyafetlerinin zengin bezeme tekniklerini sergileyerek, Osmanlı sanatının estetik değerlerini gözler önüne sermektedir. Kıyafetlerde yer alan lale, gül ve karanfil gibi çiçek motifleri, doğanın güzelliğini ve zarafetini simgelerken, altıgen ve sekizgen gibi geometrik desenler ise simetri ve dengeyi temsil etmektedir. Modern yorumlar, Osmanlı kadın kıyafetlerinin analizinde, bu kıyafetlerin geleneksel Osmanlı motifleri ile dönemin modern etkilerini bir araya getirdiğini göstermektedir. Bu kıyafetler hem geçmişin estetik değerlerini hem de dönemin yenilikçi anlayışını yansıtan bir sentez sunmaktadır. Araştırmada, bu motiflerin sosyal ve kültürel bağlamda nasıl bir anlam taşıdığı ve dönemin moda anlayışı üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgular, Osmanlı kadın kıyafetlerinin, tezhip sanatı ile nasıl zenginleştirildiğini ve bu bezemelerin estetik ve kültürel değerini ortaya koymaktadır. Sadberk Hanım Müzesi'nde sergilenen bu kıyafetler, Osmanlı sanatının zarafetini ve estetik prensiplerini yansıtarak, kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines how the Ottoman women's clothes of the 18th and 19th centuries, exhibited in the Sadberk Hanım Museum, were enriched with the patterns and motifs of the illumination art and the aesthetic and cultural effects of these motifs on the clothes. In the research, how the basic principles of Ottoman illumination art were applied to clothes and the aesthetic and symbolic meanings of the floral and geometric patterns usedwere analyzed. Sadberk Hanım Museum makes significant contributions to the preservation of Turkey's cultural heritage with its rich collection of Turkish-Islamic artifacts and archaeological artifacts. The museum reveals the aesthetic values of Ottoman art by exhibiting the rich decoration techniques of Ottoman women's clothing. Floral motifs such as tulips, roses and carnations on the clothes symbolize the beauty and elegance of nature, while geometric patterns such as hexagons and octagons represent symmetry and balance. Modern interpretations, in their analysis of Ottoman women's clothing,show that these clothes combine traditional Ottoman motifs with modern influences of the period. These clothes offer a synthesis that reflects both the aesthetic values of the past and the innovative understanding of the period. In the research, the meaning of these motifs in the social and cultural context and their effects on the fashionconcept of the period were also examined. The findings obtained in this study reveal howOttoman women's clothing was enriched with the art of illumination and the aesthetic and cultural value of these ornaments. These clothes, exhibited in the Sadberk HanımMuseum, reflect the elegance and aesthetic principles of Ottoman art and play animportant role in preserving the cultural heritage and passing it on to future generations.