Bursa'nın meteorolojik parametrelerinin eğilim analizi
Trend analysis of meteorological parameters in Bursa
- Tez No: 908090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bursa Marmara Bölgesi'nin güneyinde bulunur. Coğrafi konumu nedeniyle hem Karadeniz hem de Akdeniz iklim koşullarının hüküm sürmektedir. İldeki genel iklim hakkında sağlıklı bir çıkarımda bulunabilmek adına hem örneklem alanı geniş tutulmuş, hem de istasyonların il genelindeki seçimi homojen gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda; Bursa, Gemlik, Mustafakemalpaşa, Uludağ, Harmancık, Büyükorhan, Yenişehir, Yenişehir Havalimanı, istasyonlarından elde edilen sisli, donlu, fırtınalı ve orajlı gün meteorolojik verilerine XLSTAT 2018 yazılımı aracılığıyla SNHT, Pettitt, Buishand, Von-Neuman homojenlik testleri uygulanmış ve veriler sınanmıştır. Ayrıca bu istasyonlara ait verilerin trend durumları da yine XLSTAT 2018 yazılımı aracılığıyla Mann Kendall Tau trend testine tabi tutulmuştur. Test ve analizler sonucunda il genelindeki meteoroloji istasyonlarından elde edilen farklı iklimsel verilerin homojenlik ve trend durumunun değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bursa is located in the south of the Marmara Region. Due to its geographical location, both Black Sea and Mediterranean climate conditions prevail. In order to make a healthy inference about the general climate in the province, the sampling area was kept wide and the selection of stations throughout the province was made homogeneous. In this context; SNHT, Pettitt, Buishand, Von-Neuman homogeneity tests were applied to the foggy, frosty, stormy and thunderstorm day meteorological data obtained from Bursa, Gemlik, Mustafakemalpaşa, Uludağ, Harmancık, Büyükorhan, Yenişehir, Yenişehir Airport stations through XLSTAT 2018 software and the data were tested. In addition, the trend status of the data of these stations was subjected to the Mann Kendall trend test via XLSTAT 2018 software. As a result of the tests and analyses, it has been determined that the homogeneity and trend status of different climatic data obtained from meteorological stations throughout the province varies.