Bale dansçılarının zihinsel antrenman becerileri ile öz yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between mental training skills and self-efficacy levels of ballet dancers
- Tez No: 908216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAŞARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, bale dansçılarının zihinsel antrenman becerileri ile öz yeterlik düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemek, arasındaki ilişkiyi test etmektir. İlişkisel tarama modelinin kullanılarak korelasyon araştırmasının yapıldığı bu çalışmada araştırmanın evrenini, 2022/2023 sezonunda Ankara ilinde yaşayıp aktif olarak dans eden bale dansçıları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise, amaçsal örnekleme doğrultusunda verilerin toplandığı Ankara Devlet Opera ve Balesi ile Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarından toplam 208 profesyonel dansçı meydana getirmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri (SZAE)”ve“Sporcu Öz Yeterlik Ölçeği (SÖYÖ)”kullanılmıştır. Sayısal verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov, Shapiro Wilk ile Skewness ve Kurtosis testleri, Histogram ve Q-Q Plot grafikleri ile incelenmiştir. 30'un altında gözlem değeri bulunan değişkenlere ait analizler parametrik olmayan testler yardımıyla analiz edilirken, iki bağımsız grup karşılaştırması için veriler normal dağılımdan geliyorsa ve gözlem değerleri 30'un üzerinde ise“Independent Sample T Testi”değilse Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. 2'den fazla grup olması durumunda Kruskal-Wallis testi kullanılmış ve bu verilerin analizinde farklılık tespit edildiği durumlarda, farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirleyebilmek amacıyla Posthoc analizleri yapılmıştır. İki sayısal değişken arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla ise“Pearson Korelâsyon Testi”nden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mental training skills and self-efficacy levels of ballet dancers in terms of various variables and to test the relationship between them. In this study, in which correlation research was conducted using the relational survey model, the population of the research consists of ballet dancers who live and actively dance in Ankara province in the 2022/2023 season. The sample group of the study consists of 208 professional dancers from Ankara State Opera and Ballet and Hacettepe University Ankara State Conservatory, where data were collected in line with purposive sampling.“Sports Mental Training Inventory (SMI)”and“Athlete Self-Efficacy Scale (ESES)”were used as data collection tools in the study. The suitability of the numerical data for normal distribution was examined by Kolmogorov-Smirnov, Shapiro Wilk, Skewness and Kurtosis tests, Histogram and Q-Q Plot graphs. While the analyses of variables with observation values below 30 were analysed with the help of nonparametric tests, for the comparison of two independent groups, if the data were from normal distribution and the observation values were above 30,“Independent Sample T Test”was used, otherwise Mann Whitney U Test was used. In case of more than 2 groups, Kruskal-Wallis test was used and in cases where a difference was detected in the analysis of these data, Posthoc analyses were performed to determine between which groups the difference was between.“Pearson Correlation Test”was used to analyse the relationship between two numerical variables.