60-72 aylık çocuklarda erken okuryazarlık ve erken matematiksel akıl yürütme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between early literacy and early mathematical reasoning skills in 60-72 month-old children
- Tez No: 908215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma 60-72 aylık çocukların erken okuryazarlık ve erken matematiksel akıl yürütme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Nicel araştırma yönteminden yararlanılan bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Afyonkarahisar'da okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocuklar ve ebeveynleri araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda, uygun örnekleme modeliyle 200 çocuk ve ebeveynlerine ulaşılmıştır. Veri toplama araçları olarak,“Demografik Bilgi Formu”, Erken Okuryazarlık Becerileri Değerlendirme Aracı“ ve ”Erken Matematiksel Akıl Yürütme Becerileri Aracı" kullanılmıştır. Araştırma sonucunda erken okuryazarlık becerileri ile erken matematiksel akıl yürütme becerileri arasındaki ilişki istatistiksel olarak orta düzeyde pozitif anlamlı bulunmuştur. Buna göre 60-72 aylık çocuklarda erken okuryazarlık ve erken matematiksel akıl yürütme becerilerinin karşılıklı olarak birbirlerini %35 oranında açıkladıkları tespit edilmiştir. Erken okuryazarlık ve erken matematiksel akıl yürütme becerilerinin çocuğun cinsiyeti, doğum sırası değişkenlerine göre fark göstermediği, okul öncesi eğitim alma süresi, anne ve babanın öğrenim durumu, annenin çalışma durumu ve ailenin aylık gelir durumu değişkenlerine göre istatiksel olarak anlamlı fark gösterdiği tespit edilmiştir. Çocuğun kardeş sayısı değişkeninin ise erken okuryazarlık becerinde anlamlı bir fark gösterdiği, erken matematiksel akıl yürütme becerilerinde ise anlamlı bir fark göstermediği tespit edilmiştir.ha sonra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between early literacy and early mathematical reasoning skills of 60-72 month-old children. In this research, which utilized the quantitative research method, the relational screening model was used. The study group of the research consists of 60-72 month-old children who continue preschool education in Afyonkarahisar and their parents. In this context, 200 children and their parents were reached with the convenience sampling model.“Demographic Information Form”,“Early Literacy Skills Assessment Tool”and“Early Mathematical Reasoning Skills Tool”were used as data collection tools. As a result of the research, the relationship between early literacy skills and early mathematical reasoning skills was found to be statistically moderately positive and significant. Accordingly, it was determined that early literacy and early mathematical reasoning skills in 60-72 month-old children mutually explained each other by 35%. It was found that early literacy and early mathematical reasoning skills did not differ according to the variables of the child's gender and birth order, but showed statistically significant differences according to the variables of the duration of preschool education, the education status of the mother and father, the employment status of the mother and the monthly income of the family. It was found that the variable of the child's number of siblings showed a significant difference in early literacy skills, but did not show a significant difference in early mathematical reasoning skills.