Biyofilik tasarım ve sürdürülebilirliğin tohum biçimi üzerinden seramik form ve yüzeylerde ifadesi
Expression of biophilic design and sustainability on ceramic forms and surfaces through the seed image
- Tez No: 908288
- Danışmanlar: PROF. F. DENİZ KORKMAZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, biyofilik tasarımın seramik sanatına uyarlanması ve bu bağlamda sürdürülebilirlik kavramının incelenmesini amaçlamaktadır. Özellikle, tohum formlarının estetik ve sembolik potansiyelini kullanarak, insanların doğayla bağ kurması hedeflenmektedir. Çalışmada, antik Yunan filozofu Anaksagoras‟ın“tohum arkhesi”kavramı ve Hegel felsefesinin diyalektik yaklaşımı kavramsal çerçeve olarak kullanılmıştır. Bu felsefi bakış açıları, seramik sanatında tohum formlarını kullanarak, doğanın yaratıcılığını, sürekli dönüşümünü ve değişimin kaçınılmazlığının yansıtılmasına olanak sağlamıştır. Deneysel olarak, tohum formlarından ilham alınarak tasarlanan seramik objelerin katılımcılarda doğayla bağlantı kurma ve çevreye duyarlılık geliştirme duygularını önemli ölçüde artırdığı gözlemlenmiştir. Bu bulgunun varlığıyla, biyofilik tasarımın sadece estetik bir deneyim sunmakla kalmadığı, aynı zamanda iyi oluş (well-being) hali üzerinde de olumlu etkiler yarattığı görülmektedir. Doğa ile kurulan bu bağ, insanların stres seviyelerini düşürüp, ruh sağlıklarını iyileştirerek ve genel yaşam kalitesini artırarak iyi oluş hali kavramına önemli katkılar sağlamaktadır. Çalışmada, seramik üretiminde sürdürülebilirlik ilkelerinin benimsenmesiyle, süreç sanatına dikkat çekilmiştir. Bu durum, hem bireysel hem de toplumsal düzeyde iyi oluş halini destekleyen bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Sonuç olarak, bu araştırma, biyofilik tasarımın seramik sanatında başarılı bir şekilde uygulanabileceğini ve insan- doğa ilişkisini güçlendirerek iyi oluş hali kavramını destekleyebileceğini göstermektedir. Çalışma, biyofilik tasarımın sadece bir sanat tekniği değil, aynı zamanda insan ve doğa arasındaki ilişkiyi yeniden hatırlatan ve bireylerin yaşam kalitelerini artıran bir felsefe olduğuna vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to adapt biophilic design to ceramic art and to examine the concept of sustainability in this context. In particular, it aims to connect people with nature by utilising the aesthetic and symbolic potential of seed forms. In the study, the concept of „seed archetype‟ of the ancient Greek philosopher Anaxagoras and the dialectical approach of Hegel's philosophy are used as conceptual frameworks. These philosophical perspectives have enabled the reflection of the creativity of nature, its continuous transformation and the inevitability of change by using seed forms in ceramic art. Experimentally, it was observed that ceramic objects inspired by seed forms significantly increased participants' feelings of connecting with nature and developing environmental awareness. This finding suggests that biophilic design not only provides an aesthetic experience, but also has a positive impact on participants' well-being. This connection with nature contributes to the concept of well-being by reducing people's stress levels, improving their mental health and increasing their overall quality of life. The study draws attention to process art by adopting sustainability principles in ceramic production. This can be considered as an approach that supports well-being at both individual and social levels. As a result, this research shows that biophilic design can be successfully applied in ceramic art and can support the concept of well-being by strengthening the human-nature relationship. The study emphasises that biophilic design is not only an art technique, but also a philosophy that recalls the relationship between human and nature and improves the quality of life of individuals.