VIII. dönem Kırşehir milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri
VIII. term Kırşehir deputies and their political activities
  1. Tez No: 908394
  2. Yazar: MERVE OMRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu takiben çok partili hayata geçiş denemeleri yapılmış olmasına rağmen ilk iki deneme başarısız olmuş; çıkan, isyanlar neticesinde kesintiye uğramıştır. 1938 Yılında Atatürk'ün ölümü ile İsmet İnönü cumhurbaşkanı seçilmiş ve milli şef ilan edilmiştir. 26 Aralık 1938'de CHP'nin 1. Olağanüstü Kurultayında“Milli Şef”unvanını almasıyla Türkiye'de yeni dönem başlamıştır. 7 Ocak 1946 tarihinde Demokrat parti kurulmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın tüm dünyada ve Türkiye'de köklü değişikliklere sebep olmuştur. Özellikle kırsal kesim bu durumdan oldukça fazla etkilenmiş ve konan yeni vergilerle hoşnutsuzluk iyice artmıştır. Bu durum CHP'nin büyük oranda güç kaybına sebebiyet vermiş ve halkta muhalefetin artmasına sebep olmuştur. 5 Haziran 1946 tarihinde Milletvekili seçim yasası değiştirilmiş ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez tek dereceli seçim uygulanması kabul edilmiştir. 21 Temmuz 1946 tarihinde yapılan genel seçimlerde tek dereceli seçim ilk kez uygulanmıştır. Bu seçim demokrasi tarihimize açık oy, gizli sayım ve ilk kez tek dereceli genel seçim olarak girmiştir. Tek dereceli seçim sisteminin yapıldığı genel seçimlerde CHP, Kırşehir'de dâhil olmak üzere ülke genelinde seçimleri büyük ölçüde kazanmıştır. Muhalefet 1946 yılında gerçekleşen seçimlerdeki sıkıntıları dikkate alarak seçim kanununda yapılan değişiklikle yapılması“gizli oy, açık sayım”sistemi geçilmesi konusunda sürekli baskı oluşturmaya başlamıştır. Demokrat Parti“Yeter! Söz Milletindir”sloganı ile 14 Mayıs 1950 seçimlerinde, tek parti dönemine son vermiştir. Çalışma konumuz olan 8. Dönem dikkate alındığında CHP iktidarının devamı yönünde genel bir tablonun oluştuğu görülmektedir. 1946 seçimlerinde İsmail Hakkı Baltacıoğlu, Kemal Sahir Kurutoğlu, Mehmet Nihat Erdem ve Şevket Turgut CHP milletvekilleri olarak TBMM'ne katılmayı hak kazanmışlardır. Çalışmada ismi zikredilen 4 milletvekilinin biyografileri ve siyasi faaliyetleri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Although attempts were made to transition to multi-party life following the establishment of the Republic of Turkey, the first two attempts failed; It was interrupted as a result of the rebellions. After Atatürk's death in 1938, İsmet İnönü was elected president and declared national chief. A new era began in Turkey when CHP received the title of“National Chief”at its 1st Extraordinary Congress on December 26, 1938. The Democrat party was established on January 7, 1946. The Second World War caused radical changes all over the world and in Turkey. Especially the rural areas were greatly affected by this situation, and dissatisfaction increased with the new taxes imposed. This situation caused CHP to lose power to a great extent and caused the opposition to increase among the public. On June 5, 1946, the Parliamentary Election Law was amended and single-stage elections were adopted for the first time in the history of the Republic. Single-stage elections were implemented for the first time in the general elections held on July 21, 1946. This election entered our democratic history with open voting, secret counting and, for the first time, a single-stage general election. In the general elections in which a single-stage election system was used, CHP largely won the elections throughout the country, including Kırşehir. Taking into account the problems in the elections held in 1946, the opposition began to put constant pressure on the amendment to the election law and the introduction of the“secret ballot, open classification”system. Democratic Party“Enough!”It put an end to the single-party period in the elections of May 14, 1950, with the slogan“The Word Belongs to the Nation”. Considering the 8th Period, which is the subject of our study, it can be seen that a general picture has emerged in the direction of the continuation of the CHP government. In the 1946 elections, İsmail Hakkı Baltacıoğlu, Kemal Sahir Kurutoğlu, Mehmet Nihat Erdem and Şevket Turgut were entitled to join the Turkish Grand National Assembly as CHP deputies. In the study, the biographies and political activities of the 4 MPs mentioned were examined.