Uluslararası öğrencilerin Türk yükseköğretim sistemine yönelik görüşleri
International students' views on the Turkish higher education system
- Tez No: 908395
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kültürlerarası etkileşimin önemli bir unsuru olan uluslararası öğrenciler, ülkeler için kritik bir öneme sahiptir. Yükseköğretim bilgi sisteminden elde edilen 2024 verilerine göre, Türkiye'de 179.578 erkek, 121.971 kadın olmak üzere toplam 301.549 uluslararası öğrenci bulunmaktadır (YÖK, 2024). Bu araştırmanın amacı, uluslararası öğrencilerin Türkiye'de öğrenim görürken Türk yükseköğretim sistemine ne ölçüde hâkim olduklarını, ilerleyen dönemlerde eğitim veya meslek hayatlarına Türkiye'de devam edip etmeyeceklerini, kullanılan teknolojinin yeterliliğini ve aldıkları eğitimin niteliği konusundaki görüşlerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni ile gerçekleştirilmiştir. Durum çalışması kapsamında veri kaynakları uluslararası öğrenciler olarak belirlenmiştir. Görüşmeler, araştırmacı tarafından hazırlanmış olan görüşme formu aracılığıyla yapılmıştır. Verilerin analizi için içerik analizi yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, Yükseköğretim Kurumu tarafından açıklanan 2023-2024 öğretim yılında Türkiye'de öğrenim gören uluslararası öğrenciler arasından kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle seçilmiştir. Bu katılımcılar arasında iki Azerbaycan, iki Fransa, bir Özbekistan, bir İtalya, iki Amerika Birleşik Devletleri, iki Almanya, bir Suriye ve iki Suudi Arabistan vatandaşı bulunmaktadır. Toplamda 13 uluslararası öğrenci, kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma sonuçları, katılımcıların çoğunluğunun kadın ve 18-31 yaş aralığında olduğunu göstermektedir. Uluslararası öğrencilerin tıp, okul öncesi öğretmenliği, psikoloji gibi çeşitli bölümlerde eğitim gördükleri, Türk yükseköğretim sisteminin geniş bir disiplin yelpazesine hitap ettiğini ortaya koymaktadır. Katılımcılar, Türkiye'ye eğitim için gelme sebeplerinin çeşitliliği ve Türk eğitim sistemini deneyimleme biçimlerinin farklılık gösterdiğini belirtmişlerdir. Türkiye'deki eğitimde kullanılan teknolojinin yetersiz olduğunu vurgulayan öğrenciler, aldıkları eğitimin nitelikli olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca, uluslararası öğrencilerin yerleştirme sürecinde yaşadığı adaletsizlikler ve ortak sınav sisteminin gerekliliği konusundaki endişeleri, sistemin daha adil bir şekilde düzenlenmesi gerektiğine dair bir çağrı niteliği taşımaktadır. Genel olarak, katılımcılar Türkiye'nin uluslararası öğrenciler için cazip bir eğitim merkezi olduğunu ve burada eğitim veya iş hayatına devam etmeyi düşündüklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
International students, as an important element of intercultural interaction, hold critical significance for countries. According to data obtained from the Higher Education Information System in 2024, there are a total of 301,549 international students in Turkey, comprising 179,578 males and 121,971 females (YÖK, 2024). The aim of this research is to examine the extent to which international students are familiar with the Turkish higher education system while studying in Turkey, whether they will continue their education or professional careers in Turkey in the future, the adequacy of the technology used, and their views on the quality of the education received. The study was conducted using a qualitative research method known as the case study design. Within this framework, the data sources were identified as international students. Interviews were conducted using a questionnaire prepared by the researcher. Content analysis was employed for data analysis. The participants of the study were selected through a convenience sampling method from the international students studying in Turkey for the 2023-2024 academic year, as announced by the Higher Education Institution. Among these participants, there are two students from Azerbaijan, two from France, one from Uzbekistan, one from Italy, two from the United States, two from Germany, one from Syria, and two from Saudi Arabia. A total of 13 international students were selected using this method. The results of the study indicate that the majority of the participants are female and fall within the age range of 18-31. It reveals that international students are enrolled in various programs such as medicine, preschool teaching, and psychology, demonstrating that the Turkish higher education system caters to a broad range of disciplines. Participants stated the diversity of their reasons for coming to Turkey for education and the varying ways they experience the Turkish education system. Students emphasized the inadequacy of the technology used in education while expressing that the quality of education they receive is high. Additionally, the concerns regarding injustices experienced in the placement process for international students and the necessity for a common examination system serve as a call for the system to be organized in a more equitable manner. Overall, participants indicated that Turkey is an attractive educational center for international students and expressed their intention to continue their education or professional careers in Turkey.