The impact of Hezbollah's arms on Lebanon and its international relations
Hizbolla'nın silahlarının Lübnan ve uluslararası ilişkileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 908539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖMER TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, Lübnan'da Hizbullah'ın silahlandırılması ve askerileştirilmesinin çeşitli yansımalarını bunun ülkenin iç güvenliğine ve uluslararası ilişkilerine yansımalarını tartışmaktadır. Ayrıca askeri eğitim ve Hizbullah'ın silahlandırılması yoluyla İran ve Suriye'ye verilen güçlü desteğin Lübnan'ın egemenliğini ve küresel siyasi sahnedeki diplomatik duruşunu nasıl etkilediğini de gözden geçiriyor ve Hizbullah'ın İsrail işgaline direnen silahlı bir hareketten günümüze kadar geçen yıllar içindeki tarihsel yolculuğunu ve Lübnan'da etkili bir siyasi varlık ve askeri güç gelişimini ayrıntılarıyla anlatıyor. Araştırma, Hizbullah'ın Lübnan topraklarında kendi silahlı askeri yapısına sahip olmasının iç etkisini ve bu silahlı örgütü Lübnan devletine zorla dayatmak ve ülkenin ulusal güvenliğini koruma bahanesiyle kararlarını tekeline almak için kullanması konusunu ele alıyor. Hizbullah ile siyasi ve partizan gruplar arasındaki iç ve mezhepsel çatışmalara ve bunlarn tüm mezhep ve dinlerden Lübnan halk arasındaki bölünmelere yansımasına ışık tutuyor. Uluslararası alanda bu tez, Hizbullah'ın Lübnan topraklarındaki askeri gücünün varlığı ve bazı siyasi çevrelerin Hizbullah'ı terör örgüt olarak sınıflandırma kararının etkisi nedeniyle ülkelerin, özellikle Bath ülkelerin ve Arap ülkelerinin Lübnan'la diplomatik ve ekonomik ilişkilerini nasıl tasarladıklarını açıklıyor. En önemlisi Suriye'deki iç savaş ve Filistin'deki İsrail işgaline karşı yürütülen savaş olan bölgesel savaş ve çatışmalara belirgin müdahalesi ve bunlara doğrudan katılımının Lübnan'ın jeopolitik konumuna etkisi nedeniyle küresel çapta kurum ve ülkeler Ortadoğu bölgesi açısından bakmasıdır. Birincil ve ikincil kaynakların, uluslararası kuruluşların raporlarının ve bilimsel makalelerin analitik bir sunumu yoluyla bu araştırma, Hizbullah'ın askeri gücü ile Lübnan ve Lübnan'daki siyasi, sosyal ve ekonomik ilişkilerdeki parti grupları arasındaki karmaşık ilişkinin doğru bir açıklamasını sağlamayı amaçlamaktadır. Nihai hedef, Lübnan'ın örgütün iç güvenlik, ulusal birlik ve uluslararası işbirliği konusundaki varlığının yarattığı zorlukların üstesinden gelmesini sağlayacak sonuçlara ulaşmaktır; buna“Lübnan'daki çok boyutlu güç karşısında Hizbullah'ın yeri nedir ve Lübnan'ın iç güvenliğini ve uluslararası ilişkilerini nasıl etkileyebilir?”
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the various repercussions of arming and militarizing Hezbollah in Lebanon and its reflections on the country's internal security and international relations. It also reviews how the strong support for Iran and Syria, through military training and arming Hezbollah, affected Lebanon's sovereignty and diplomatic standing on the global political scene, detailing Hezbollah's historical journey and its development over the years from an armed movement resisting the Israeli occupation to an influential political entity and military force inside Lebanon. The research deals with the internal impact of Hezbollah's possession of its own armed military structure on Lebanese territory and its use of this armed organization to forcefully impose itself on the Lebanese state and monopolize its decisions under the pretext of preserving the country's national security while shedding light on the internal and sectarian conflicts between Hezbollah and the political and partisan factions and their reflection on the divisions between the Lebanese people of all sects and religions. Internationally, this thesis explains how countries, especially Western and Arab countries, design their diplomatic and economic relations with Lebanon due to the presence of Hezbollah's military force on Lebanese territory and the impact of the decision to classify it as a“terrorist organization”by some political bodies and countries globally due to its prominent intervention in regional wars and conflicts, the most important of which is the civil war in Syria and the war against the Israeli occupation in Palestine, and the impact of its direct participation in them on Lebanon's geopolitical position in the Middle East region. Through an analytical presentation of primary and secondary sources, reports from international organizations, and scholarly articles, this research aims to provide an accurate explanation of the complex relationship between Hezbollah's military power and party factions in political, social, and economic affairs within Lebanon and its external relations. The ultimate goal is to reach conclusions that will enable Lebanon to overcome challenges posed by the organization's presence on internal security, national unity, and international cooperation, including providing an answer to the crucial question of“What is the place of Hezbollah toward the multidimensional power in Lebanon and how it can affect on Lebanon internal security and its International relation?”