Türk toplumunda metakarp ve falanks kemiklerinin radyolojik görüntülemelerinden cinsiyet tayini
Sex determination from radiologic imaging of metacarpal and phalanx bones in a turkish population
  1. Tez No: 908629
  2. Yazar: ENES ALPEREN ABACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKMEN KARABAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Kimliklendirme adli bilimlerin en önemli görevlerinden biridir. Doğal afetler, savaşlar ve soykırımlar gibi kitlesel ölümlerin yaşandığı durumlarda, parçalanmış, ileri derecede çürümüş veya iskelet haline gelmiş cesetlerde kimlik tespitine yönelik yöntemler daha büyük bir önem kazanmaktadır. Cinsiyet tayini, kimliklendirmenin temel basamaklarından biridir. Çalışmamızda sağ el direkt grafi görüntüleri ile metakarp ve falankslar üzerinden yapılacak metrik ölçümlerin cinsiyet tayininde kullanılabilir olup olmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 01.01.2013-31.12.2023 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'ne başvuran ve herhangi bir sebeple sağ el direkt grafisi çekilen 176 erkek ve 176 kadın toplam 352 olgunun radyolojik görüntüleri üzerinden metakarp ve falankslara ait ölçümler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere Lojistik Regresyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Identification is one of the most crucial tasks in forensic sciences. In situations involving mass casualties, such as natural disasters, wars, and genocides, methods for identifying fragmented, highly decomposed, or skeletal remains become even more critical. Sex determination is a fundamental step in the identification process. This study aims to investigate whether metric measurements of metacarpal and phalangeal bones, obtained from direct radiographic images of the right hand, can be utilized for sex determination. Materials and Methods: Measurements of the metacarpal and phalangeal bones were performed on the radiological images of a total of 352 cases, consisting of 176 males and 176 females, who presented to Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital between January 1, 2013, and December 31, 2023, and underwent a right-hand radiography scan for various reasons. Logistic regression analysis was applied to the data obtained.