Suç önleme stratejisi kapsamında kadın acil destek uygulamasının incelenmesi ve Tekirdağ ili örneği
Investigation of women's emergency support application within the scope of crime prevention strategy and the example of Tekirdağ province
  1. Tez No: 908654
  2. Yazar: UFUK KIVIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'de temel bir sorun haline gelen kadına şiddet konusuyla alakalı olarak yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiş bir yazılım olan KADES uygulaması aile içi şiddet, kadına şiddet ve çocukların korunması kapsamında projelendirilmiş, suçun önlenmesi açısından sadece kadınların kullanımına sunulmuştur. Şiddet mağduru ya da şiddet durumuyla karşı karşıya kalan kullanıcıların uygulama aracılığıyla ihbarda bulunması sonucunda, kişinin korunması maksadıyla kolluk kuvvetleri olaya doğrudan müdahale etmektedir. Bu durumda panik butonu gibi bir güvenceye sahip olan KADES uygulaması, kadınların yardım talebine cevap vermektedir. Bu çalışmada, Tekirdağ ilinde aile içi şiddet mağduru olan 100 kadının KADES uygulaması hakkındaki kullanıcı deneyimi ve programın etkinliği ölçümlenmiştir. Şiddet mağduru olan kullanıcılar ile anket yapılarak elde edilen veriler SPSS (Ki Kare/ Fisher's Exact) ile analiz edilmiştir. Katılımcılarla yapılan çalışma sonucuna göre, kendilerine güven sağlayan uygulamayı başarılı buldukları ve programın iyi olduğu yönünde genel bir tespit yapılmıştır. Uygulamanın bilgilendirme ve eğitim faaliyetleriyle toplumda bilinirliğinin sağlanması, hem aile içi iletişime yardımcı olacak hem de kadına karşı şiddet olaylarının azalmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
KADES application, which is a software developed with local and national resources regarding the issue of violence against women, which has become a fundamental problem in Turkey, was designed within the scope of domestic violence, violence against women and the protection of children, and is made available only to women in order to prevent crime. As a result of users who are victims of violence or faced with a violent situation reporting through the application, law enforcement forces directly intervene in the incident in order to protect the person. In this case, the KADES application, which has a security feature such as a panic button, responds to women's requests for help. In this study, the user experience of 100 women who were victims of domestic violence in Tekirdag province about the KADES application and the effectiveness of the program were measured. The data obtained by conducting a survey with users who were victims of violence were analyzed with SPSS (Chi Square / Fisher's Exact). According to the results of the study conducted with the participants, a general determination was made that they found the application successful, which gave them confidence, and that the program was good. Ensuring public awareness of the application through information and training activities will both help communication within the family and contribute to the reduction of violence against women.