Çatışan toplumlarda ve barışın inşasında müziğin rolü
The role of music in conflicting societies and peacebuilding
  1. Tez No: 908655
  2. Yazar: GÖKHAN KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. SONGÜL KARAHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Dünya genelinde kültürlerarası saygı, hoşgörü ve anlayış eksikliği ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu sorunların kökeninde siyasi yapılanmalar, tarihsel çatışmalar, ideolojik farklılıklar ve göç gibi faktörlerin oluşturduğu önyargılar yatmaktadır. Belirtmek gerekir ki farklı kültürler arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi, başta siyaset alanının sorumluluğundadır. Buna göre çatışmanın çözümü ve barışın sağlanması diplomasi gibi iletişimi artıracak faaliyetlerle mümkün olacaktır. Ancak siyaset alanındaki çalışmaların tıkandığı noktada iletişimi artıracak farklı araçlar barışın inşasında katkı sağlayabilir. Bu sebeple araştırmamızın amacı; müziğin ortak bir dil yaratarak toplumlararası kültürel bariyerleri nasıl aşabileceğini ve toplumsal çatışmaları çözmedeki rolünü detaylı bir şekilde incelemektir. Özellikle milliyetçi hareketler ve ideolojik kutuplaşma, toplumları bölebilmekte ve anlaşmazlıkları daha da derinleştirebilmektedir. Bu nedenle çatışmanın çözümünde etkili olamayan siyasi kurumlara alternatif çözümler aramak, barışçıl politikaların geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Müziğin, tarih boyunca insanları bir araya getirme ve engelleri aşma konusunda önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Müzik, insanlar arasındaki kültürel ve dilsel farklılıkları aşarak, ortak bir zemin yaratma potansiyeline sahiptir. Bu bağlamda, müzik sadece sanatsal bir ifade aracı değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel birleştirici bir güç olarak da değerlendirilebilir. Müzik yoluyla ortak bir dil yaratmak, aynı zamanda ortak bir kültür oluşturmak anlamına da gelmektedir. Bu düşünceden hareketle doktora tez çalışmamız boyunca, müziğin işbirliği ve ortak değerler yaratma konusundaki becerilerini incelemeye aldık. Araştırma, Daniel Barenboim, Edward Said, Zülfü Livaneli ve Mikis Theodorakis gibi önemli figürlerin müzikal ve entelektüel katkılarını ele alarak, müziğin kültürlerarası diyalog ve uyumu nasıl teşvik edebileceğini göstermektedir. Kısaca tezimiz, çatışma ortamındaki toplumlarda müziğin birleştirici rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The lack of intercultural respect, tolerance and understanding is a serious problem worldwide. These problems are rooted in prejudices caused by factors such as political structures, historical conflicts, ideological differences and migration. It should be noted that resolving conflicts between different cultures is primarily the responsibility of the political sphere. Accordingly, conflict resolution and peace will be possible through activities that will increase communication such as diplomacy. However, at the point where efforts in the field of politics are blocked, different tools that will increase communication can contribute to the construction of peace. For this reason, the aim of our research is to examine in detail how music can overcome cultural barriers between societies by creating a common language and its role in resolving social conflicts. Especially nationalist movements and ideological polarization can divide societies and deepen conflicts. Therefore, seeking alternative solutions to political institutions that are not effective in conflict resolution will contribute to the development of peaceful policies. It is known that music has played an important role in bringing people together and overcoming barriers throughout history. Music has the potential to overcome cultural and linguistic differences between people and create a common ground. In this context, music can be considered not only as a means of artistic expression but also as a social and cultural unifying force. Creating a common language through music also means creating a common culture. With this in mind, throughout our PhD thesis, we examined music's ability to foster cooperation and shared values. By exploring the musical and intellectual contributions of key figures such as Daniel Barenboim, Edward Said, Zülfü Livaneli and Mikis Theodorakis, the research demonstrates how music can promote intercultural dialogue and harmony. In short, our thesis emphasizes the unifying role of music in societies in conflict.